banner39

Rusya'dan İsrail'le dev gaz antlaşması

Rusya'nın Gazprom şirketi, İsrail'in LNG tesisinden 20 yıl boyunca alım yapmayı öngören antlaşmayı imzaladı

Dünya 21.11.2013, 18:23 10.07.2018, 16:14
Rusya'dan İsrail'le dev gaz antlaşması

Gazprom Pazarlama ve Ticaret, İsviçre AG ile Levant LNG Pazarlama Şirketi, İsrail Tamar'daki yüzer LNG tesisinden 20 yıl boyunca münhasıran alım yapabilmeye olanak tanıyacak anlaşmanın çerçeve anlaşmasını imzaladı.

Gazprom'dan yapılan yazılı açıklamada, taraflar arasında Mart 2012'de konuya ilişkin niyet mektubu imzalandığı anımsatılarak, Tamar Yüzer LNG Tesisi Projesi'nin Güney Akdeniz'de İsrail deniz sahasında Tamar üretim konsorsiyumu (Noble Enerji Akdeniz, Delek Sondaj, Avner Petrol Arama, Isramco Negev-2 ile Dor Gaz) tarafından geliştirilmekte olan Tamar ve Dalit doğalgaz sahalarından beslendiği bildirildi.

Tamar ortaklarının 2017'de devreye girmesi ve yıllık 3 milyon ton üretimde bulunması planlanan yüzer LNG tesisinin geliştirilmesi ve uygulanmasına yönelik DSME, NextDecade ve D&H Solutions Partners ile Kasım 2011'de anlaşma imzaladığı belirtildi.

Gelişmeler üzerine olası LNG alıcılarıyla görüşmek üzere Levant LNG Pazarlama Şirketi'nin kurulduğuna yer verilen açıklamada, Güney Kore'deki imza töreninde konuşan Gazprom Pazarlama ve Ticaret Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Vitali Vasilyev'in şu ifadelerine yer verildi:

''Bu, Gazprom'un küresel LNG piyasasındaki konumunu güçlendirmek yönünde önemli bir dönüm noktası oluşturuyor. Projenin başarıyla gerçekleştirilmesi için ortaklarımızla beraber çalışmak bize heyecan veriyor. Söz konusu anlaşmanın Gazprom'un LNG portföyünü güçlendirmesinin ve çeşitlendirmesinin yanı sıra, geçtiğimiz günlerde Hindistan ve Kuzeydoğu Asya'daki çok sayıdaki muhatapla uzun ve orta dönemli sözleşmelere imza attan Gazprom Pazarlama ve Ticaret Ltd. Şti'nin Asya-Pasifik bölgesindeki başarılarını daha ileri taşıyacağına inanıyoruz.''

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?