Rusya'dan Lübnan'a insani yardım

Lübnan'daki Suriyeli sığınmacılara yardım malzemesi taşıyan ilk Rus uçağı Beyrut'a indi.

Rusya'dan Lübnan'a insani yardım

Lübnan'daki Suriyeli sığınmacılara insani yardım malzemesi taşıyan ilk Rus uçağı, Beyrut Uluslararası Refik el-Hariri Havaalanı'na indi.

Suriye'deki olayların patlak verdiği Mart 2011'den bu yana Esed rejimini destekleyen Rusya, ilk defa Suriyeli sığınmacılara yardım malzemesi gönderdi.

Rusya'nın Beyrut Büyükelçisi Alexander Saspkin, havaalanında düzenlediği basın toplantısında, ''Rusya, elinden geldiği ölçüde Suriyeli sığınmacılar konusunda Lübnan devletinin ve halkının yükünü hafifletmeye çalışıyor'' dedi.

Nisan ayı içinde yardım malzemesi taşıyan 3 uçağın daha Lübnan'a gönderileceğini belirten Saspkin, yardım uçaklarından ilkinin 10 Nisan'da, diğer ikisinin de ayın ortalarında Lübnan'da olacağını belirtti.

Söz konusu yardım uçağının, Rusya ve Lübnan liderlerinin geçen ocak ayında Moskova'da vardıkları anlaşma gereği gönderildiğini vurgulayan Saspkin, amaçlarının Suriyeli sığınmacıların durumlarının iyileştirilmesi için maddi destek sağlamak olduğunu ifade etti.

Saspkin, Suriye'deki şiddetin sona erdirilmesi için muhaliflerle Suriye yönetimi arasında görüşmelerin derhal başlatılması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan, Rusya'dan gelen yardım malzemelerini teslim alan Yüksek Yardım Komitesi Genel Sekreteri İbrahim Beşir de yardımların, BM ve diğer resmi kurumlarda kaydı bulunmayan ve hiçbir şekilde kendilerine yardım ulaşmayan sığınmacılara dağıtılacağını söyledi.

Beşir, yardım malzemelerinin dağıtılmasında Esed rejimini destekleyen veya desteklemeyen ayrımı yapılmayacağını, yardımların ihtiyaç sahibi Suriyeliler arasında eşit bir şekilde paylaştırılacağını kaydetti.

Rusya Olağanüstü Haller Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 26,7 ton insani yardımın, bakanlığın İL-76 tipi uçağıyla Moskova yakınlarındaki Ramenskiy Havaalanı'ndan Beyrut'a götürüldüğü bildirilmişti.

BM verilerine göre, 2011 yılından bu yana Lübnan'a geçen Suriyeli sayısı yaklaşık 400 bine ulaştı.

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39