banner15

Rusya'dan, Suriye açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye yönetimiyle müzakere masasına oturmak için çeşitli muhalif gruplardan oluşan tek bir delegasyon oluşturmak için çalıştıklarını belirtti.

Rusya'dan, Suriye açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey ile düzenlediği ortak basın toplantısında Suriye'de yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Suriye'deki krize siyasi çözüm bulunması için çalışmaların sürdüğünü belirten Lavrov, "Rusya ve Mısır, Suriye yönetimiyle müzakere masasına oturmak için çeşitli muhalif gruplardan oluşan tek bir delegasyon oluşturmak için çalışıyor" dedi.

Suriye'deki tüm tarafların Rusya, ABD, Avrupa Birliği ülkeleri, Türkiye, İran, Irak ve diğer Ortadoğu ülkelerinin ortak çabasıyla, müzakere masasına oturmasına yardımcı olacağını savunan Lavrov, bu girişimin politik çözümü de başlatacağını ileri sürdü.

Paris'de düzenlenen Suriye görüşmelerine Rusya'nın davet edilmediğini hatta bu konuda kendilerine haber bile verilmediğini vurgulayan Lavrov, 30 Ekim'de Viyana'da bir görüşmenin daha yapılacağını, bu görüşmede tarafların Suriye'de kimin terörist, kimin muhalif olduğunu belirlemeye çalışacağını iddia etti.

ABD öncülüğündeki koalisyon dahil, hiç kimsenin hangi grubun terörist olup olmadığına ilişkin tam bir anlayışının bulunmadığını savunan Lavrov, ABD koalisyonuyla işbirliği yapmalarının şimdilik gündemlerinde yer almadığını kaydetti.

Lavrov, "Amerikalılar havada yaşanabilecek istenmeyen olayların önlenmesi için anlaşmada ilerlemek istemiyorlar. Teröristlerle karada mücadele edecek güçler aramayı sürdürüyoruz. Bu konuda bazı gelişmeler var" dedi.

Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey de Rusya'nın Suriye'deki operasyonlarını desteklediklerini, operasyonların uluslararası yasalarla örtüştüğünü savundu.

Kaynak: Ajanslar

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 20:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35