banner15

Rusya'nın 'Suriyeli muhalif' listesi!

Rus Kommersant gazetesi, Moskova'nın 'Suriyeli muhalif' listesinde kimler olduğunu yazdı.

Rusya'nın 'Suriyeli muhalif' listesi!

Rusya'da yayın yapan Kommersant gazetesi, Moskova'nın Suriye görüşmelerinde yer almasını istediği muhalif grupları temsil eden ve 38 ismin bulunduğu listede kimlerin olduğunu yazdı. 

Moskova önceki hafta Viyana'da düzenlenen uluslararası toplantıda, Suriye görüşmelerinde görmek istediği muhalif isimlerin listesini sunmuştu. Listede 38 ismin bulunduğu belirtilmiş ancak bu kişilerin kim olduğu açıklanmamıştı.

Kommersant gazetesi ise listede, hem Suriye içinden hem ülke dışından üyeleri olan Suriye Devrimci ve Muhalif Güçler Ulusal Koalisyonu'nun eski ve yeni üyelerinin olduğunu yazdı.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER DE VAR

Gazeteye göre listede Ahmed Carba, Ahmed Moaz El Hatip, Hadi El Bahra ve Badr Camus gibi koalisyonun eski yöneticilerinin yanı sıra şimdiki başkanı Halid Hoca da bulunuyor. Suriye Ulusal Koordinasyon Komitesi'nin koordinatörü Hasan Abdulazim ve eski koordinatörü Haysam Manna'nın de yer aldığı belirtilen listede Hristiyan Demokratik Hareketi, Müslüman Kardeşler ve Süryani Birliği gibi grupların temsilcileri de yer alıyor.

SUUDİ ARABİSTAN'IN LİSTESİNE YAKIN

Bununla birlikte Kommersant, Viyana toplantılarında Rusya gibi Suudi Arabistan'ın da kendi listesini sunduğunu hatırlattı ve iki listesinin birbirine 'çok yakın' olduğu bildirdi. Gazeteye göre bundan sonra Viyana toplantısında yer alan ülkelerin, Suriye görüşmelerine hangi muhalif grupların davet edileceğine ve kimin terörist, kimin muhalif sayılacağına dair anlaşmaya varması gerekiyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye hükümeti ile muhalif grupları gelecek haftalarda üçüncü kez Moskova'da buluşturacaklarını açıklamıştı. Ancak toplantıya hangi muhalif grupların davet edileceğini belirtilmemişti. Suriye Devrimci ve Muhalif Güçler Ulusal Koalisyonu ise bundan önce yapılan iki toplantıya katılmamıştı ancak ağustos ayında Moskova'ya bir heyet göndermişti.

LAVROV: SURİYE GÖRÜŞMELERİNE TÜM MUHALİF GRUPLAR KATILMALI

Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'deki çatışmalara çözüm bulunabilmesi için yapılan görüşmelere tüm muhalif grupların katılması gerektiğini söyledi. Lavrov basın toplantısında, uluslararası Suriye görüşmelerine katılan tarafların, kimin 'ılımlı muhalif' sayılacağı ve görüşmelere davet edileceği konusunda anlaşmaya varmasını umduğunu söyledi.

Kaynak: sputnik

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2015, 18:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35