banner39

Saakaşvili, İpek Yolu'nu Ukrayna'dan geçirecekmiş

Odessa Valisi Mihail Saakaşvili, Çin ile Avrupa arasında ticari koridor oluşturacak olan Yeni İpek Yolu Ekonomik Kuşağı projesinin Rusya'yı kapsayan kısmını Ukrayna'dan geçirmeye yönelik ‘hırslı' bir plan ortaya attı.

Dünya 09.08.2015, 23:27 09.08.2015, 23:27
Saakaşvili, İpek Yolu'nu Ukrayna'dan geçirecekmiş

Ukraynalı Channel 5 televizyonuna röportaj veren Saakaşvili, Çin'in yeni ekonomik kuşağının Rusya yerine Ukrayna'nın İlyiçyovsk liman şehrinden geçmesi gerektiğini söyledi.

Saakaşvili, ‘olağanüstü' planının nasıl gerçekleştirileceğine dair ise şu açıklamayı yaptı:  "Bunun gerçekleşmesi için tek yapmamız gereken ülkenin güneybatısındaki Reni kasabasına uzanan bir otoyol inşa etmek. Bunun için de  Dinyester nehrine bir köprü inşa etmemiz ve bir otoban imtiyaz yasası çıkarmamız gerekli."

Saakaşvili, İlyiçyovsk'ta tüm gerekli altyapının hazır olduğunu iddia ederek "Çin mallarının Rusya'dan geçerek AB'ye ulaşması 30 gün,  İlyiçyovsk limanından geçmesi ise yalnızca 9 gün alacak. Bu trafiği yönlendirebiliriz. Reni'ye bir otoyol inşa edecek, Dinyester'e bir köprü dikeceğiz. Bunun üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Saakaşvili, planı doğrultusunda rüşvet, yolsuzluk ve oligark çıkarları gibi engelleri de ortadan kaldırmaya da söz vermeyi ihmal etmedi.

Kaynak: Ajanslar
 
 

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?