Saakaşvili'nin ekibinin maaşlarını ABD ödeyecek

Ukrayna'da Odessa Valisi olarak görev yapan eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin yeni ekibinin maaşlarının ABD hükümetince ödeneceği bildirildi.

Saakaşvili'nin ekibinin maaşlarını ABD ödeyecek

Ukrayna'da Odessa Valisi olarak görev yapan eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin yeni ekibinin maaşlarının ABD hükümetince ödeneceği, ayrıca ABD'li uzmanların Odessa'nın yeni polis teşkilatını eğiteceği bildirildi.

Odessa'ya vali olarak atanmasının ardından, kentte yaptığı önemli değişikliklerle adından söz ettiren Mihail Saakaşvili, temaslarda bulunmak üzere Odessa'ya gelen ABD'nin Kiev Büyükelçisi Geoffrey Pyatt ile bir araya geldi, ardından da ortak basın toplantısı düzenledi.

Mihail Saakaşvili, bugün büyükelçi Pyatt ile yaptığı görüşmede, Amerikalı uzmanların Odessa'nın yeni oluşturulacak polis teşkilatını eğiteceği konusunda uzlaşma sağlandığını dile getirirken, ABD hükümetinin ayrıca Odessa'da yolsuzlukla mücadele çerçevesinde, "Saakaşvili'nin Odessa'daki yeni çalışma ekibinin aylık maaşlarını da ödemeye razı olduğunu" sözlerine ekledi.

Saakaşvili, Odessa'da yolsuzlukla mücadele alanında yeni eylem planı kabul ettiklerini ifade ederek, bu konuda uluslararası toplumdan destek geldiğini ve ABD hükümetinin bu çerçevede ilk yardım elini uzattığını kaydetti. Saakaşvili, ABD'nın sadece teknik olarak değil, belki de mali yönden de Odessa'da çalışacak yeni ekibi desteklemeye hazır olduğunu ifade ederken, kentte yolsuzlukla mücadeledeki ilk müttefiklerinin ABD olduğunu vurguladı.

ABD'nin Kiev Büyükelçisi Geoffrey Pyatt da ABD hükümetinin Ukrayna'da yeni polis teşkilatının oluşturulmasına yönelik ülke yönetiminin çabalarına mali ve teknik olarak yardımda bulunacağını bildirdi.

Odessa'da yeni polis teşkilatının oluşturulması ve yolsuzlukla mücadeleye yönelik inisiyatifleri de destekleyeceklerini söyleyen Pyatt, günümüzde Ukrayna'nın iki cephede savaştığına işaret ederek, "Bunlar, Rusya ile savaş ve Mariinka kasabasındaki cephe, ikincisi ise yolsuzlukla mücadeledir. Odessa ise bu savaştaki cephe çizgisidir. ABD hükümeti, Odessa'da yolsuzlukla mücadeleyi destekliyor" ifadesini kullandı.

Pyatt, gelecek hafta da ABD'li uzmanların Odessa'da yeni kurulacak polis teşkilatını eğitmek üzere ülkeye geleceğini kaydederken, ülkesinin ayrıca kentte yolsuzlukla mücadele edecek ve yerli ve yabancı uzmanların yer alacağı kurumun oluşturulmasını da destekleyeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2015, 18:48
banner53
YORUM EKLE

banner39