banner39

'Sadece Türkiye değil, İslam dünyası ve Avrupa için de tarihi'

Dünya Boşnak Kongresi Başkanı Ceric, "Halk oylaması sadece Türkiye için değil, İslam dünyası ve Avrupa için de tarihi öneme sahip" dedi

Dünya 18.04.2017, 15:31 18.04.2017, 15:31
'Sadece Türkiye değil, İslam dünyası ve Avrupa için de tarihi'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Boşnak Kongresi Başkanı Mustafa Ceric, Türkiye'de yapılan anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasında, resmi olmayan sonuçlara göre sandıktan "Evet" kararı çıkmasına ilişkin, "Halk oylaması sadece Türkiye için değil, İslam dünyası ve Avrupa için de tarihi öneme sahip." dedi.

Halk oylamasına ilişkin yazılı bir açıklama yayınlayan Ceric, iki ülke arasındaki duygusal bağlara işaret ederek, sonucun Bosna Hersek için de önemli olduğunu belirtti.

Caric, "Zira Türkiye barış, istikrar ve birlik içinde olduğu sürece, Balkanlar'da da barış ve istikrarın sorumluluğunu alma bilincinde olacaktır." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin bir dönüm noktasında bulunduğunu kaydeden Ceric, "Mevcut anayasa, başarılı bir darbenin sonucuydu. Bu anayasa değişiklikleri ise başarısız bir darbe girişiminin sonucudur. Burada büyük fark var. Türkler, attıkları adımların artık farkında." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin Suudi Arabistan ile ittifakının, Ortadoğu için olduğu kadar tüm İslam dünyası açısından da önemli olduğunu belirten Ceric, "Bu nedenle halk oylaması sadece Türkiye için değil, İslam dünyası ve Avrupa için de tarihi öneme sahip." değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?