Sakrarov ödülü Belaruslu muhalif kadınların

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) insan hakları ve ifade özgürlüğünü savunanlara verdiği Sakharov Ödülü'nün bu yılki sahipleri erkekler değil kadınlar oldu. Belarus'ta muhalif lider Svetlana Tikhanovskaya öncülüğündeki kadınlar ödüle layık görüldü.

Sakrarov ödülü Belaruslu muhalif kadınların

AP Başkanı David Sassoli, Strazburg'da yaptığı konuşmada ödülü alan muhalif lider Svetlana Tikhanovskaya, Nobel Ödüllü Svetlana Aleksieviç, müzisyen ve siyasi aktivist Maryia Kalesnikava ve siyasi aktivistler Volha Kavalkova ve Veranika Tsapkala'nın da aralarında bulunduğu kadınları "cesur bir kadın girişimi" olarak tanımladı.

Kendilerini "düşünce özgürlüğünün savunulmasını somutlaştıran figürler" olarak adlandıran Sassoli, AP'nin eylül ayında Belarus yetkililerini barışçıl protestoları "şiddete başvurarak bastırdıkları için kınadıklarını hatırlattı.

Belarus'ta hükümete ve mevcut Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko'ya karşı devam eden siyasi gösteriler, ağustosta düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından alevlendi.

Seçimleri Lukaşenko'nun kazanmasının ardından "sandığa hile karıştırıldığı" iddiasıyla ülke tarihinin en büyük halk protestoları başlamıştı.

Kaynak: EURONEWS

banner53
YORUM EKLE

banner39