Şam'daki muhalif bölgeler tecrit altında

Muhalifler, "Rejim, Şam'da muhaliflerin denetimindeki bölgelere yönelik "Ya diz çök ya da açlıktan öl" politikası izliyor" açıklamasında bulundu

Şam'daki muhalif bölgeler tecrit altında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'nin başkenti Şam'da muhaliflerin denetiminde olan ancak rejime bağlı güçler tarafından kuşatma altında tutulan bölgelerde insani dram gün gittikçe derinleşiyor.  

Şam'ın Dareyya bölgesi Yerel Koordinasyon Komitesi medya sorumlusu Habeş el Kasimi Ebu Salih, AA muhabirine yaptığı açıklamada, rejime bağlı güçlerin Şam'da muhaliflerin denetiminde olan bölgelere yönelik "Ya diz çök ya da açlıktan öl" politikası izlediğini söyledi.

Şam'ın Dareyya banliyösünün bir yıldan bu yana kuşatma altında olduğunu belirten Ebu Salih, "Hükümet güçleri 4 aydan bu yana Dareyya'ya tıbbi malzeme ve insani yardımın girmesine izin vermiyor. Halk perişan halde. Un temin edilemediği için fırınlar çalışmıyor. Bölgede insanlar açlıkla pençeleşiyor" dedi.

Dareyya bölgesine yeterli gıda malzemesi girmediği için çocukların iyi beslenemediğini ve salgın hastalıkların baş gösterdiğini ifade eden Ebu Salih, kentin güneyinde yer alan ve Filistinli mültecilerin yoğunlukta olduğu Yermuk bölgesinde de durumun Dareyya'dan farklı olmadığını dile getirdi. Ebu Salih şöyle devam etti:

"Yermuk banliyösündeki çocukların yüzde 60'ında anemi hastalığı baş göstermiş durumda. Hastalar için ilaç, özellikle çocuklar için aşı bulunamıyor. Rejime bağlı güçler, bölgeye her türlü insani ve tıbbi mazlemenin girişini engellemiş durumda."

Yermuk'ta ailelerin tutuklanma korkusuyla bölgeyi terk edemediğini söyleyen Ebu Salih, "Yermuk'taki aileler yemeklerini yağsız olarak pişirip ekmeksiz tüketiyor. Bölgeye uzun bir zamandan beri un girmediğinden fırınlar çalışmıyor. Bu nedenle halk ekmek niyetine makarna tüketiyor."

"SİLAHLA DEĞİL, AÇLIKLA ÖLDÜRÜYOR"

"Esed yönetimi artık muhalifleri ateşli silahlarla değil, açlıkla öldürüyor. Şam'da rejimin kuşatması altındaki bölgelerde açlıktan dolayı sessiz ölüm kol geziyor" ifadelerini kullanan Ebu Salih şöyle devam etti:

"Rejime bağlı güçler Şam'ın Duma, Yermuk, Dareyya, Muaddamiye, Kadem, Kudiye ve Heme banliyölerine insani ve tıbbi yardımın girmesini engelliyor. Kontrol noktalarından söz konusu bölgelere bir kilo şeker, un ve pirincin dahi girişine izin verilmiyor. Bu bölgelerde insanlar açlık ve tıbbi yardım eksikliği nedeniyle ölmeye başladı."

Uluslararası topluma ve yardım kuruluşlarına da çağrıda bulunan Ebu Salih, Suriye'de rejimin kuşatması altındaki bölgelere acil yardım yapılmasını isteyerek, "Bu bölgelerdeki sivil halka insani ve tıbbi yardım ulaştırılmalı. Aksi halde kış aylarının gelmesiyle insani kriz daha da derinleşecek" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39