Sarkozy, hakimi suçladı

Sarkozy'nin avukatı, dava açılma kararını veren hakimi ''tarafsız'' olmamakla suçladı

Sarkozy, hakimi suçladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'nın eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy hakkında, 2007'deki seçim kampanyası sırasında ünlü L'Oreal şirketinin 90 yaşındaki sahibi Liliane Bettencourt'un "acizliğinden yararlanarak çıkar sağlamak" suçundan dava açılmasına ilişkin tepkiler sürüyor.

Sarkozy'nin avukatı Thierry Herzog, pazar günleri yayımlanan le Journal du Dimanche gazetesine verdiği demeçte, dava açılması yolunda karar veren hakim Jean-Michel Gentil'yi ''tarafsız'' olmamakla suçladı.

Fransız avukat, geçen yıl haziran ayında, Sarkzoy döneminde yolsuzluka mücadelede etkili tedbirler alınmadığı gerekçesiyle 81 arkadaşı ile ortak imza kampanyasına katılan hakim Gentil'in tarafsız olamayacağı iddiasında bulundu.

Avukat Herzog, hakim Gentil'in, bu bildiriye imza attıktan beş gün sonra Sarkozy'nin evinde arama yapmak istediğini hatırlattı ve hakimin tarafsızlığını bir kez daha sorguladı.
Sarkozy hakkında dava açılması, ana muhalefet partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) yönetimini de kızdırmıştı.

UMP yetkilileri yaptıkları açıklamalarda, yargıya sert eleştirilerde bulunurken, ''Sarkozy ile tam dayanışma mesajı'' vermişlerdi.

Seçim kampanyası sırasında "usulsüz yardım" aldığı gerekçesiyle hakkında dava açılan Sarkozy'nin hafta içinde ifadesi alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39