banner39

Senegalli Müslümanların hac heyecanı

Hac farizasını yerine getirmek amacıyla kutsal topraklara gidecek Senegalli Müslümanlar için geri sayım başladı

Dünya 03.08.2015, 11:32 03.08.2015, 11:32
Senegalli Müslümanların hac heyecanı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hac farizasını yerine getirmek amacıyla kutsal topraklara gidecek adaylar için geri sayım başladı. Senegal'den bu yıl 10 bin 500 kişinin kutsal toprakları ziyaret etmesi bekleniyor.

Senegal Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Saliou Bamar Ndiaye, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk hac kafilesinin 7 Eylül itibarıyla Medine'ye intikal etmek üzere yola çıkacağını belirtti.

Kutsal topraklardan dönüşlerin 2 Ekim'de başlayacağını ifade eden Ndiaye, ilk hac kafilesinin Dakar Leopold Sedar Senghor Havalimanı'ndan uğurlanacağını dile getirdi.

GEÇEN YIL KONTENJAN DOLMADI

Hac ve Umre Hizmetleri İdare ve Finans İşleri Müdürü Şeyh Abdou Ndiaye ise bu yıl Senegal için 10 bin 500 kişilik kontenjan ayrıldığını kaydetti.

Ndiaye, bunlardan 8 bin 500 kişinin şirketler aracılığıyla, kalan 2 bin kişilik kısmın ise devlet organizasyonuyla hacca gideceğini ifade etti. Ndiaye, havalimanında kurulan çadırda Senegallilerin, doktor muayenesinden geçirildiğini, aşılarının yapıldığını, hayatı boyunca hiç nüfus cüzdanına sahip olmayanlar için kimlik ve pasaportların çıkarıldığını söyledi.

Ndiaye, özel sektördeki acentaların VIP paket seçeneği sunduğunu, bu hizmetin ise 5 milyon CFA Frankı (yaklaşık 7 bin 500 avro) bulabildiğini ifade etti. Hacı adaylarının burada en geç iki gün içinde hazırlanan dosyalarının, resmi makamlara onay için gönderildiğini açıklayan Ndiaye, dosyası onaylananların anlaşmalı bankalara 2 milyon 650 bin CFA Frankı (yaklaşık 4 bin avro) yatırdığını anlattı.

Ndiaye, "Hacı adaylarımız en son havayolu şirketine gidip uçuş günlerini seçiyorlar ve kayıtlarını yaptırıyorlar" dedi.

Geçen yıl 9 bin 600 kişinin hacca gittiğini ancak Senegal'e tanınan kontenjanı dolduramadıklarını belirten Ndiaye, bu yıl kontenjanın dolmasını beklediklerini bildirdi.

YABANCILARA KISITLAMA

Ndiaye, "Kayıtlar 31 Temmuz'da sona erecek fakat geç kalanlar için buradaki çadırı, Mermoz'daki ofise taşıyıp kısa süre daha kayıt almaya devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.

Senegal'de yaşayan yabancı vatandaşların da her yıl buradan hacca gitmek için başvurduğunu vurgulayan Ndiaye, ancak son yıllarda Suudi Arabistan'ın Senegal vatandaşı olmayan Müslümanlar için kısıtlama uyguladığına dikkat çekti. Ndiaye, yabancı Müslümanların başvuru dosyalarının tek tek Suudi Arabistan'ın Dakar Konsolosluğu'na sunulduğunu, uygun görülmesi halinde hacca gidebildiklerini kaydetti.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?