banner39

Seyfülislam Benna'nın taziyesini engelledi

Hasan El Benna'nın vefat eden oğlu Seyfulislam Benna'nın taziye töreni için Mısır yönetimi zorluk çıkarınca, Benna ailesi taziyeyi Katar'da kabul etmeyi kararlaştırdı

Dünya 08.02.2016, 13:23 08.02.2016, 17:36
Seyfülislam Benna'nın taziyesini engelledi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın kurucusu Hasan el-Benna'nın Cuma günü vefat eden oğlu Seyfulislam el-Benna için Tahrir Meydanı’nın yakınındaki Ömer Mekrem Camii'nde cumartesi gecesi yapılması beklenen taziye merasiminin Mısır yönetimi tarafından engellendiği bildirildi.

Seyfulislam el-Benna’nın ailesi, cumartesi akşamı yapılacağı duyurulan taziye için Vakıflar Bakanlığı’na bağlı Ömer Mekrem Camii taziye salonunun tahsis edildiğini ancak cami idaresinin kanalizasyondaki sorununu gerekçe göstererek, taziyenin yapılamayacağını kendilerine bildirdiklerini belirtti.

Taziyenin Kahire'nin Medinetü'n Nasr semtindeki İman Camisi'nde pazar gecesi yapılmasının kararlaştırıldığını ancak aynı şeyin bu camide de yapılmasından endişe ettiklerini aktaran aile fertleri "yapılacak olan sadece taziye merasimi, başka bir şey değil. Umarız yetkililer durumun farkındadır" dedi.

Öte yandan Müslüman Kardeşler’in siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi sözcülerinden Ahmed Rami, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Mısır yönetimi, üstad Ahmed Seyfulislam el-Benna’nın Ömer Mekrem Camii tören salonundaki taziyesini engelledi" ifadelerini kullandı.

TAZİYE KATAR’DA YAPILACAK

Benna ailesi tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, taziyenin Katar’ın Başkenti Doha’da bugün yapılacağı duyuruldu.

Aileden dün yapılan açıklamada, "Mekrem İbeyd Caddesi’nde yer alan İman Camii’nde yapılması planlanan üstat Ahmed Seyfulislam el-Benna’nın taziyesi iptal edilmiştir” denilmişti.

İHVAN'DAN AÇIKLAMA

Konu ile ilgili İhvan'dan da bir açıklama yapıldı. Açıklamada Seyfulislam el-Benna’nın babasının Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın kurucusu Hasan el-Benna’nın cenazesinde yapılan uygulama hatırlatıldı.

Açıklamada, Hasan el-Benna 12 Şubat 1949 tarihinde kendisine düzenlenen suikast sonucu hayatını kaybetmiş ve bugün oğlu Seyfulislam el-Benna’ya yapıldığı gibi şehit babası için de taziye merasimi için bütün camiler kapatılmıştı” denildi.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?