Siperler kazıldı: Ukrayna ordusu savaşa hazır

Rusya'nın askeri hazırlıkları Ukrayna'yı harekete geçirdi. Ukrayna kuvvetleri Rusya sınırına 400 km uzunluğunda siper kazdı.

Dünya 20.12.2021, 16:50
Siperler kazıldı: Ukrayna ordusu savaşa hazır

Ukrayna silahlı kuvvetleri, Rusya tarafında askeri güçlerin biriktiğine ilişkin raporların ardından ülke sınırlarına çok yakın mesafede siperler kazdı.

Siperler, Ukrayna birlikleri ile Rus destekli ayrılıkçı milisler arasında 400 km'lik sınır çizgisi üzerinde uzanıyor.

Ukrayna kuvvetleri, termal kameralar ve dürbünlerle, insansız toprakların diğer tarafındaki birlikleri ve teçhizatı gözetliyor.

Ön cephede bulunan Ukrayna Ordusu Bölük Komutanı Üsteğmen Anatolii Semenenko, Ukrayna kuvvetlerinin artık "bakış açısının değiştiğini" söyledi ve durumu şöyle açıkladı:

"Artık düşmanın kim olduğunu kesin olarak biliyoruz. 2014'te savaş başladığında Ukrayna'daki insanlar için kardeş olarak gördüğümüz komşumuzun bize saldıracağına inanmak zordu. Ama artık hazırız"

AP'nninn aktardığına göre sadece birkaç km ötede, sınıra yakın ve çatışmalar nedeniyle boşalmış olan bir maden kasabasının sokaklarında seyrek insan görülüyor.

13 yaşındaki Ukraynalı kız: Makineli tüfek seslerine alıştık

Onlardan biri sınırın yakınında yaşayan 13 yaşındaki Danya Kharchenko, amcasının ona öğrettiği teknikleri kullanarak balık tutmak için yakındaki bir gölete bisikletle gidiyor.

Amcası, savaş nedeniyle şehri terk eden birçok kişiden biri Kharchenko "Ateş ettiklerinde, açık arazideyseniz bir tepenin altına saklanmalısınız. Şehirdeyseniz bir binaya veya açıksa bir bodrum katına koşmalısınız" diye tavsiyede bulunduktan sonra "İlk başta korkutucuydu, ama artık makineli tüfeklere alıştık. İlk zamanlar kadar korkutucu değil" diye konuşuyor.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?