Sırbistan Başbakanı Daçiç, Kosova'da

Daçiç, Graçanitsa Manastırı'nın ziyaret edip, Kosova'daki yerel seçimlerde Belgrad tarafından desteklenen Sırp Halk İnisiyatifi'nin mitingine katıldı

Sırbistan Başbakanı Daçiç, Kosova'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç, Kosova'nın başkenti Priştine yakınlarındaki Graçanitsa Manastırı'nı ziyaret etti.

Daçiç'i, Graçanitsa Manastırı önünde, Raşka-Prizren Piskoposu Teodosiya'nın yanı sıra, yüze yakın Kosovalı Sırp karşıladı. Manastır önünde alkış ve ''Sırbistan'' tezahüratları ile karşılanan Daçiç'e, Kosova ve Avrupa Birliği Kosova Hukuk Misyonu (EULEX) polislerinden oluşan geniş güvenlik çemberi de eşlik etti.

Kosova Bakanlar Kurulu'nun, dünkü oturumunda ''dini ziyaret'' olduğu gerekçesiyle Sırbistan Başbakanı Daçiç'in Graçanitsa Manastırı'nı ziyaret etmesine izin vermesinin ardından Kosova'ya gelen Daçiç, manastır ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Kosova'dayım çünkü ben barış taraftarıyım'' ifadelerini kullandı.

Sırbistan devletinin her zaman Kosova'da yaşayan Sırpların yanında olduğunu söyleyen Daçiç, Kosova'da 3 Kasım'da yapılacak yerel seçim öncesinde başlayan seçim kampanyalarına katılmayacağını ancak bugünkü ziyaretiyle Belgrad yönetiminin Kosova'daki yerel seçimlerde kimi desteklendiğinin mesajını vermek istediğini belirtti.

Kosova'daki yerel seçimlerde oy kullanıp kullanmayacağı ile ilgili yöneltilen soru üzerine Daçiç, ''Yerel seçimlerde oy kullanmayacağım çünkü Kosova'da yaşamıyorum ancak parlamento seçimlerinde oy kullanacağım'' dedi.

Daçiç, daha sonra Graçanitsa Manastırı yakınlarında düzenlenen Sırp Halk İnisiyatifi'nin mitingine katıldı. Binin üzerinde Kosovalı Sırp'ın katıldığı mitingte konuşan Daçiç, Kosovalı Sırpları yerel seçimlerde oy kullanmaya çağırdı.

Kosova'nın her Sırp için kutsal bir yer olduğunu söyleyen Daçiç, ''Sizleri savaşa zorlamıyorum. Sizleri diğer yöntemlerle mücadeye çağırıyorum. Yerel seçimlerde oy kullanın. Böylece Sırp yönetime sahip olabiliriz'' dedi. Kosovalı Sırpları birlik olmaya davet eden Daçiç, ''Akıllı ve birlik olun. Birbirinize bombalar atmayın. Elinize geçen şansı iyi değerlendirin ve iktidarı kendi elinize alın'' diye konuştu.

Sırp Halk İnisiyatifi'nin seçim mitingine, söz konusu inisiyatifin tüm belediye başkan adayları da  katıldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39