banner39

SMDK: Kobani hassasiyeti Duma'ya da gösterilmeli

SMDK Başkanı Hoca, uluslararası kamuoyunun, Kobani'ye (Ayn el Arap) gösterdiği hassasiyetin, Şam'ın Duma ilçesine de göstermesini istedi

Dünya 12.02.2015, 18:11 13.02.2015, 07:30
SMDK: Kobani hassasiyeti Duma'ya da gösterilmeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Halid Hoca, uluslararası kamuoyunun, Kobani'ye (Ayn el Arap) gösterdiği hassasiyetin, Şam'ın Duma ilçesine de göstermesini istedi.

Hoca, İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında, Suriye'deki duruma değinerek, "Çocuk ve yaşlıların zehirli gaz taşıyan varil bombalarıyla öldürülmeleri, IŞİD’in boğazlayarak ve yakarak işlediği cinayetler kadar çirkindir. Birleşmiş Milletler (BM) Suriye halkının haklarını temin etmeli’ dedi.

Bazı bölgelerdeki ablukayı hatırlatan Hoca, "Şam'ın Doğu Guta ve Humus'un El-Vaar mahallesi sakinleri, askeri müdahale ya da 60 ülkenin katılımıyla bir ittifak değil, bombardımanın durdurulmasını, insani koridor açılmasını, 2 senedir süren ablukanın kaldırılmasını istiyor. Öte yandan Kobani'ye uzatılan yardım elinin, Şam'ın Duma ilçesine de uzatılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Rejimin 2 haftadır Duma ve civarını "yerle bir ettiğini" dile getiren Hoca, "Aralarında 120 kadın ve çocuğun bulunduğu 350'den fazla kişi şehit düştü, binlerce kişi yaralandı ve evsiz kaldı. İşlediği suçlara herhangi bir tepki gösterilmeyen katil rejim, insanlık suçu işlemeye devam ediyor" diye konuştu.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)  birliklerine, abluka altındaki bölgeleri kurtarmaya ve "Suriye halkının kanını akıtan rejim güçlerine engel olarak sivilleri korumaya" çağıran Hoca, "Arap Birliği, BM ve Suriye'nin Dostları Grubu da 4 yıldır katledilen Suriye halkına karşı sorumluluğunu yerine getirmeli ve onlar için her türlü korumayı sağlamalıdır" şeklinde konuştu.

"BELGELENEN SAVAŞ SUÇLARI"

Yaşananların "savaş suçu" ve "insanlığa karşı suç" olduğunu vurgulayan Hoca, şöyle devam etti:

"Duma, 2 yıldan bu yana Şam çevresindeki köy ve şehirler gibi sıkıştırılmış ve ağır ambargo altında. Rejimin işlediği suçlar kayıt altında. Son olarak merkezi New York'ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından da belgelenen savaş suçları, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne ancak bir yargıç ya da SMDK ve muhalefete destek veren büyük devletler tarafından taşınabilir."

SMDK'nın ABD'nin Suriye'ye kara müdahalesine karşı olduğunu, sadece ÖSO'nun "düzenli bir ordu olması ve hiyerarşinin sağlanması için" donatılmasını istediklerini belirten Hoca, "Öte yandan ABD'nin programı, sadece IŞİD'le mücadeleyle sınırlı değil tam teşekküllü olmalı. Nitekim terörün başının rejim olduğu biliniyor" ifadesini kullandı.

SMDK Başkanı Halid Hoca, ayrıca dün Suriye'ye giderek Beşşar Esed'le görüşen BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'yı aradığını ancak henüz görüşme gerçekleştiremediklerini de sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?