SMDK'nın hedefi Batı'nın güvenini kazanmak

Suriye Müslüman Kardeşler Teşkilatı Genel Başkan Yardımcısı Tayfur, Suriye muhalefetinin Batılı devletlerin güvenini kazanacağını söyledi.

SMDK'nın hedefi Batı'nın güvenini kazanmak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Genel Başkan Yardımcısı Faruk Tayfur, Suriye geçici hükümetinin, iç düzenin sağlanması,''kurtarılmış'' bölgelerde güvenlik ve gıda temini gibi konularda zorluklarla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Suriye muhalefetinin, tanınmış ve güvenilir bir yapı olması dolayısıyla Batılı devletlerin çoğunun itimadını kazanacağını vurgulayan Tayfur, AA'ya yaptığı açıklamada, "Suriye Halkının Dostları Grubu ile koordinasyon sağlanmayı ve grup içerisinde yer alan devletlerle işbirliği içinde olmayı istiyoruz'' dedi.

SMDK üyesi Hişam Merve ise, Hito'nun SMDK'nın üzerinde anlaşmaya vardığı maddelere ve Doha anlaşması maddelerine göre geçici hükümetin başbakanı seçildiğine dikkati çekerek, ''Hito'nun Esad rejimiyle, yolsuzluklarla ve Suriyelilere karşı işlenen suçlarla herhangi bir bağı olmadı'' şeklinde konuştu.

Geçici hükümetin uluslararası toplumda tanınma konusunda başarı kaydettiğini söyleyen Merve, ''Geçici hükümetin dışarıda karşılaşacağı en büyük zorluk BM ve Arap Birliği'nde Suriye'yi temsil etme hakkı almasıdır'' diye konuştu.

Merve, Suriye'deki birliğin sağlanması ve geçici hükümetin bütün gruplar tarafından kabul görmesi için çalıştıklarını vurgulayarak, ''Dışarıda tanınma konusunda başarı kaydettik, içeride de bunun için çalışıyoruz. Emniyet alanında, sınır bölgelerinde, enerji kaynakları, gıda ve sağlık alanında yaşanan sıkıntıları gidermek için askeri güce ihtiyacımız var'' ifadelerini kullandı.

Uluslararası yasalara göre SMDK'nın ilan ettiği ''geçici hükümet''in Suriye'yi BM'de temsil etmesinin önünde engellerin olduğuna dikkati çeken Hişam Merve, Libya örneğinde olduğu gibi, öncelikle Esad yönetiminin meşruiyetinin kaldırılmasından zorunlu olduğunu kaydetti.

Gassan Hito, SMDK'nın 18 Mart'ta İstanbul'da gerçekleştirdiği seçimde 62 üyenin 35'inin oyunu alarak, Suriye geçici hükümetinin başbakanı seçilmişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39