banner39

Son mektup rekor fiyata satıldı

Titanic'te yazılan mektup açık artırmada 200 bin dolara alıcı buldu

Dünya 28.04.2014, 23:53 29.04.2014, 07:59
Son mektup rekor fiyata satıldı

1912 yılında batan ünlü Titanic gemisinde yazılan belki de son mektup, açık artırmada rekor fiyata alıcı buldu.

Mektubun hikayesi ise şöyle; Ester ve Benjamin Hart ile 7 yaşındaki kızları Eva, Titanic'de ikinci sınıf biletiyle seyahat ediyorlar. New York'a ulaştıktan sonra, kendilerine yeni bir yaşam kuracakları Kanada'ya göçeceklerdi.

Döneminin en lüks gemisi olan Titanic, bir buz dağına çarpıp batmadan 7 saat önce, Esther Hart annesine bir mektup yazarak, yolculuğun iyi geçtiğini, ama geminin kendisini tuttuğunu anlattı. Kızı Eva da, mektupta büyükannesine sevgilerini ekledi.

Esther mektubu postalanmak üzere eşine verdi. Benjamin, mektubu paltosunun cebine koydu ama postalamaya fırsat bulamadı. Üşümesin diye paltosunu eşine verdi, kızı ile birlikte filikaya bindirdi.

Anne ile kızın, Benjamin'i gördükleri son andı. Titanic faciasında 700 kişi kurtuldu, bin 500'den fazla kişi öldü. Benjamin de ölenler arasındaydı.

Esther 1928 yılında, kızı Eva da 1996 yılında öldü.

Eva, anne ve babası ile Titanic'e binmeden önce çekilen aile fotoğrafını ölene kadar hiç yanından ayırmadı.

Paltonun cebinde kalan mektup, dün İngiltere'nin Devizes kentinde açık artırma ile satıldı. Artırmaya telefonla katılan ve ismi açıklanmayan bir kişi, mektuba tam 200 bin dolar verdi.

Uzmanlar, Titanic'ten kalan parçaların değerinin son yıllarda iyice yükseldiğini, geçen Ekim ayında gemiden kalan bir kemanın 1 milyon sterline alıcı bulduğunu anımsatıyor.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?