banner39

S&P İngiltere'nin not görünümünü yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P İngiltere'nin kredi notu görünümünü "negatif"ten "durağana" yükseltti.

Dünya 14.06.2014, 00:53 14.06.2014, 00:53
S&P İngiltere'nin not görünümünü yükseltti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors (S&P), İngiltere’nin kredi notu görünümünü "negatif"ten "durağan"a yükseltti, "AAA" olan kredi notunu ise korudu.

S&P’nin yazılı açıklamasında, İngiliz ekonomisinin bu yıl yaklaşık yüzde 3 büyüyeceği tahmini dile getirildi. 

İngiltere’nin kredi notu görümünün "negatiften", "durağan"a revize edildiği belirtilen açıklamada, İngiltere’nin kredi notu görünümdeki değişikliğe gerekçe olarak, "Not görünümdeki revizyon, İngiliz ekonomisindeki iyileşme ve hükümetin kamu finansmanını konsolide etmedeki gelişimi öngörümüzü yansıtmaktadır" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, yatırımların ve tüketimin artmasıyla İngiliz ekonomisinin 2015 yılında ise yüzde 2,5 büyüyeceği öngörüsünde bulunuldu.

S&P İngiltere’nin kredi notunu teyit ederken, olası bir Avrupa Birliği’nden ayrılma kararının ise ülkenin kredi notunu etkileyebileceği konusunda uyardı. Açıklamada, "İngiltere’nin AB’den ayrılması halinde bunun İngiltere’nin ekonomik görünümünü zayıflatacağına, reyting için negatif bir faktör olacağına inanıyoruz" değerlendirmesi paylaşıldı.

Ülkede yükselen konut fiyatlarına dikkat çekilen açıklamada, İngiltere’nin önümüzdeki dönemde uygulayacağı makro ihtiyati tedbirlerle konut fiyatlarındaki yükselişin etkilerinin kontrol altına alabileceği de belirtildi.

 

 

Yorumlar (0)
25
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?