banner39

Sri Lanka'da Müslümanlara ait işyerlerine saldırı

Sri Lanka'nın başkenti Colombo'da Müslümanlara ait işyerlerine saldırı düzenlendi

Dünya 29.03.2013, 10:26 29.03.2013, 14:13
Sri Lanka'da Müslümanlara ait işyerlerine saldırı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sri Lanka'nın başkenti Colombo'da yaklaşık 500 kişilik Budist bir grup tarafından Müslümanlara ait işyerlerine saldırı düzenlendi. Budist rahiplerin öncülüğündeki kalabalık Müslüman işyeri sahiplerine ait tekstil depolarına zarar verdi.

Bölgeyi korumak için polis sevkedilirken, çıkan olaylarda 6 kişi yaralandı. Fakat saldırganlardan gözaltına alınan ya da tutuklanan olmaması dikkat çekti.

Sri Lanka İslam Konseyi Başkanı N. M. Emin ise saldırının aşırı grupların işi olduğunu ve ülkedeki Budist çoğunluğun bu tür saldırıları tasvip etmediğini düşündüklerini söyledi.

Sri Lanka'da Budist rahipler Müslümanların hayat tarzına karşı kampanya yürütüyorlar. Helal gıdaya karşı yürütülen kampanya da bunlardan biri. Budist rahipler ayrıca Müslümanlara ait işyerlerini de boykot etme çağrısı yapıyor.

Sri Lanka'da aşırılık yanlısı bazı küçük Budist gruplar, Müslümanlara karşı sosyal medya üzerinden yürüttükleri kampanyalarla, Müslümanların, ülkenin resmi dini olan Budizmi kaldırarak yerine şeriat getirme peşinde olduğu söylentileri yayıyorlar.

Sri Lanka'da Budistler tarafından yürütülen kampanyalar sonucu helal gıda uygulaması geçtiğimiz ay yasaklanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?