Strauss-Kahn'la ilgili yeni iddia

Rus Federal Güvenlik Servisi'ne dayandırılan iddiaya göre Strauss-Kahn'ın istifasının arkasında ABD'nin kayıp altın rezervleri var.

Dünya 08.06.2011, 14:59 08.06.2011, 14:59
Strauss-Kahn'la ilgili yeni iddia

Geçtiğimiz günlerde cinsel tacizle suçlandığı için IMF Başkanlığını bırakan Dominique Strauss-Kahn ile ilgili iddialara her gün bir yenisi ekleniyor. Bunun son örneği ise, ABD'nin altın rezervleri ile ilgili olan iddia oldu.

İddiaya göre Strauss-Kahn, ABD'nin 1978'de yapılan anlaşma gereği Fon'a aktarılarak Özel Çekme Hakkı'na (SDR) dönüştürülmesi planlanan 191.3 tonluk altınının hesaba geçmediğini farketmiş ve bunu cinsel tacizle suçlanmadan kısa bir süre önce ABD yetkililerine iletmişti.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), eski IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın, cinsel tacizle suçlanmadan önce ABD'nin altın rezervlerinin eridiğini iddia etti.

The European Union Times'ın internet sitesinde yer alan habere göre, FSB tarafından Rusya Başbakanı Vladimir Putin için hazırlanan gizli raporda, Kahn'ın mayıs ayı başından itibaren, ABD'nin 1978'de yapılan anlaşma gereği Fon'a aktarılarak Özel Çekme Hakkı'na (SDR) dönüştürülmesi planlanan 191.3 tonluk altınının hesaba geçmemesini fark ettiği ileri sürüldü. Raporda, geçen ay Kahn'ın kayıp altın rezervleriyle ilgili bu tespitlerini ABD Başkanı Obama'ya yakın kaynaklara ve CIA yetkililerine ilettiği bilgisine yer verildi.

Kaynak: Dünya Bülteni - HT Ekonomi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?