banner39

Sualtı yanardağı uyandı

Pasifik Okyanusu'ndaki Axial deniz dağı dört yıl aradan sonra patladı, deniz tabanına lav yayılıyor. Patlama yanardağ civarındaki bilimsel donanım sayesinde gerçek zamanlı olarak takip edildi.

Dünya 04.05.2015, 18:31 04.05.2015, 18:31
Sualtı yanardağı uyandı

ABD'nin Oregon eyaletinin yaklaşık 480 kilometre açığında bulunan ve Eylül 2014'ten bu yana hareketlilik tespit edilen Axial deniz dağının patladığı açıklandı. Bilim insanları bir hafta öncesinde deniz seviyesinin yükselmeye başladığını ve hafif yer sarsıntılarının hissedildiğini belirtmişti.

Oregon Üniversitesi'nden jeolog Bill Chadwick ve North Carolina Üniversitesi'nden Scott Nooner, deniz tabanından 900 metre yükselen yanardağın patlayabileceğini aylar önce duyurmuştu. Axial, en son olarak 1998 ve 2011'de patlamıştı.

Livescience'a açıklama yapan Chadwick, lavın sualtında bir balon gibi şiştiğini ve basınç kritik noktaya geldiğinde patladığını belirtti. Chadwick, patlamanın ardından, hava kaçıran bir balon gibi su yüzeyinde oluşan şişkinliğin hızla indiğini ifade etti.

'KABLOLU DAĞ'

Axial deniz dağının çevresinde çok sayıda gözlem cihazı bulunuyor. Cihazlar, fiber optik kabloyla kıyıdaki tesislere bağlanıyor.

Chadwick ve Nooner, bilimsel donanım sayesinde 'kablolu ağ' adı verilen Axial'daki patlamayı gerçek zamanlı olarak gözlemlemeyi başardı. Chadwick, 24 Nisan'da kıyı açıklarında 8 bin sarsıntı yaşandığını ve patlamanın yaklaştığını anladıklarını söyledi.

Chadwick ve Nooner, dağın etrafına yerleştirilen sekiz sismometre sayesinde tespit edilen patlamanın etkileri yazın gemiyle yapacakları gözlemlerle inceleyecek.

Denizdağı faaliyetlerinin yanı sıra bölgede yer alan sualtı bacaları ve geniş ekosistem analiz edilerek yeni bilgiler elde edilmesi amaçlanıyor.

 

Kaynak: El Cezire Türk

 

 

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?