banner39

Sudan çölünde soğuktan 10 mülteci öldü

Darfur’da soğuk havadan dolayı 10 göçmen hayatını kaybetti. Ölenler, hükümet güçleri ile ayrılıkçılar arasındabölgenin doğusunda yaşanan çatışmalardan kaçalar

Dünya 12.01.2015, 12:01 12.01.2015, 12:51
Sudan çölünde soğuktan 10 mülteci öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Darfur’da soğuk hava şartlarından dolayı 10 göçmen hayatını kaybetti. Ölenlerin tamamı, hükümet güçleri ile ayrılıkçılar arasında yaşanan çatışmalardan kaçan bir gruptan.

Kuzey Darfur Sosyal İşler Sorumlusu Muhammed Ahmed Abdurrahman, Şagal Tubani Göçmen Kampında soğuktan 10 kişinin hayatını kaybettiğini ve ölenlerin çoğunun çocuk olduğunu ifade etti. Abdurrahaman, çatışmalardan kaçan 108 ailenin çok zor şartlarda kampa ulaşmayı başardığını söyledi. Abdurrahman ayrıca, bölgede son yıllarda yaşanan en soğuk kış mevsimine ragmen, ailelerin güvenli kamplara gitmek için yola çıktıklarını ve bazılarının hala yollarda olduğunu dile getirdi. Abdurrahman, dünya kamuoyuna bölgeye insani yardım için harekete geçme çağrısında bulundu.

Hükümet güçlerinin Darfur’un kuzey bölgelerine girmesi ve çatışmaların başlamasının ardından, 25 bin Darfurlunun bölgeden daha güvenli kamplara gruplar halinde kaçtığı bildirildi.

 

Yorumlar (0)
25
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?