Sudan'daki gösterilerde 38 kişiye ceza

Hükümet karşıtı gösterilere katılan 38 kişi hakkında hapis, kırbaç ve para cezaları verildi

Sudan'daki gösterilerde 38 kişiye ceza

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sudan'da hükümetin akaryakıta sübvansiyonu kaldırmasının ardından düzenlenen gösterilere katılan 38 kişi hakkında para, hapis ve kırbaç cezaları verildiği bildirildi.

Sudan basınında yer alan habere göre, ülkenin güneyindeki El-Cezire eyaletinin merkezi Vad Medeni kentinde düzenlenen gösterilere katılan 38 kişi hakkında, mahkeme tarafından hapis, kırbaç ve para cezaları verildi. Ceza alan şahısların neyle suçlandıklarına ilişkin bilgi verilmezken, mahkemenin 24 kişi hakkında ise delil yetersizliğinden beraat kararı verdiği belirtildi. 

Sudan'da 1989 yılındaki askeri darbenin ardından ülkedeki "en geniş çaplı eylem" olarak nitelendirilen gösteriler sırasında, bazı özel ve kamu kurum ve kuruluşları, benzin istasyonları ve araçlar ateşe verilmişti. 

Sudan hükümetinin akaryakıta sübvansiyonu kaldırmasına tepki gösteren Sudanlı bazı gruplar, 22 Eylül'den bu yana kararı protesto ediyor. Sudan İçişleri Bakanı İbrahim Mahmud Hamid, ülke genelinde düzenlenen gösterilerde 34 kişinin öldüğünü açıklarken, muhalif kaynaklar ölü sayısının daha fazla olduğunu öne sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39