Sudanlı taraflar petrol akışında anlaştı

Sudanlı taraflar arasında imzalanan 9 anlaşmanın yürürlüğe konulması üzerinde mutabakata varıldı, Güney Sudan petrolü böylelikle Sudan üzerinden transfer edilebilecek.

Sudanlı taraflar petrol akışında anlaştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sudan ve Güney Sudan, daha önce imzaladıkları 9 işbirliği anlaşmasının yürürlüğe konulması üzerinde mutabakata vardı. Antlaşmanın içerisinde iki ülke arasında petrol akışını yeniden sağlayacak maddeler de bulunuyor. Petrol transferine iki hafta içinde başlanacağı tahmin ediliyor. 

Yapılan açıklamada, Afrika Birliği komitesinin başkanı eski Güney Afrika Cumhurbaşkanı Thabo Mbeki gözetiminde bir araya gelen Sudan ve Güney Sudan temsilcilerinin, daha önce imzalanan 9 ayrı işbirliği anlaşmasının yürürlüğe konulması için mutabakata vardığı belirtildi.

Güney Sudan'ın 2005 yılında varılan barış anlaşması gereği yapılan referandum sonucunda, Temmuz 2011'de Sudan'dan ayrılması üzerine, savaşın eşiğine gelen iki ülke, geçen Eylül ayında sınırda tampon bölge oluşturulması ve petrol üretiminin de aralarında bulunduğu 9 konuda anlaşmaya varmıştı. Ancak Hartum'un öncelikli olarak güvenlik anlaşmasının uygulanmasını şart koşması nedeniyle işbirliği protokolü kapsamındaki 9 anlaşma yürürlüğe konulamamıştı.

Sudan ile Güney Sudan yönetimleri, geçen günlerde 14 Mart tarihi itibarıyla sınır bölgelerindeki askerlerin geri çekilmesi konusunda da anlaşmıştı.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39