banner39

Suriye'de askerler çekiliyor

Annan'ın temsilcisi bugün Suriye'ye giderken, ülkeden yeni çatışma haberleri geliyor. Annan'ın sözcüsü ise askerlerin bazı şehirlerden çekilmeye başladığını söyledi

Dünya 05.04.2012, 12:10 05.04.2012, 14:02
Suriye'de askerler çekiliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye hükümeti Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği özel elçisi Kofi Annan'ın temsilcisini karşılamaya hazırlanırken muhalifler güvenlik güçlerinin isyancılara karşı yeni saldırılar düzenlediğini bildiriyor.

BBC'nin İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden aktardığı bilgilere  göre Humus, Dera ve Şam dahil olmak üzere birçok kent bombalandı. 

Beşar Esad yönetimi muhalifleri, son çatışmalarda onlarca kişinin öldüğünü bildiriyor.

Annan'ın temsilcisi Tümgeneral Robert Mood, ateşkes gözlemcilerini ülke genelinde konuşlandırma sorununu konuşmak için bugün Suriye hükümeti ile görüşecek.

Annan bugün BM Genel Kurulu'nda bir konuşma yapacak.

Uluslararası Af Örgütü, Suriye'nin geçen hafta Annan barış planını kabul etmesinden bu yana 232 kişinin öldüğünü açıkladı.

Suriye hükümeti saldırıları durdurma ve gelecek salıya kadar büyük şehir merkezlerinden askeri birliklerini çekme sözü vermişti.

Ancak şiddetin azaldığına dair işaret yok.

Şam ziyaretini gerçekleştiren Tümgeneral Mood başkanlığındaki BM ön ekibi, 250 kişilik silahsız gözlemcinin Suriye'de nasıl çalışma yapacağı konusunda hükümet ile bir anlaşmaya varmayı umuyor.

ASKERLER ÇEKİLİYOR

BM-Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan adına açıklama yapan bir sözcü, Suriye Ordusu'nun bazı şehir merkezlerinde çekilmeye başladığı bilgisini aldıklarını söyledi.
Cenevre'de gazetecilere açıklama yapan Ahmed Fevzi, EsAd yönetiminin, rejim güçlerinin Dera, İdlib ve Zebedani'den çekilme işlemine başladığı bilgisini verdiğini aktardı.

Fevzi, tüm askerlerin şehir merkezlerinden çekilmesinin planlandığı 10 Nisan'dan sonra iki gün içinde ateşkesin başlamasının beklendiğini ifade etti.

HUMUS'TA AÇLIK

Suriye'de haftalardır saldırıların hedefi olan Humus şehrindeki dram da sürüyor. Dün Kızılay'a ait yardım merkezinin yakıldığı şehirde açlıktan ölmek üzere olan bebekler de yardım bekliyor.

Sosyal paylaşım sitelerine yüklenen bir görüntü, hastaneye getirilen 20 günlük bir bebeğin içler acısı durumunu ortaya koyuyor. Bebeği kucağında tutan kadın, bebeğin annesinin Halidiye semtindeki saldırıda 3 oğlunu kaybettiğini; enkaz altından çıkarılan cesetleri gördükten sonra da delirdiğini söylüyor. Bebeğin emzirilmesi gerektiğini belirten kadın, "Çocuklarımız açlıktan ölüyor. Burası Afrika değil." diyor. "Araplar, Müslümanlar ve tüm insanlık. Hepinize yazıklar olsun! Şimdi bu çocuğa nereden süt bulayım! O kadar aç ki ağlamaya bile mecali yok." şeklinde dert yanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?