banner39

Suriye'de ölü sayısı 88'e yükseldi

Suriye'deki olaylarda ölü sayısının 88'e yükseldiği ülkede, muhaliflerin yoğun olduğu kentlerin top ateşi altında olduğu belirtidi. Panetta, “Halep’te kendi halkı üzerine düzenlediği operasyonun, kendi tabutuna çaktığı çivi olabilir” dedi

Dünya 29.07.2012, 21:03 30.07.2012, 09:11
Suriye'de ölü sayısı 88'e yükseldi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de muhaliflerin yoğun olduğu bölgelere, yönetime bağlı birliklerin hava destekli operasyonlarında ölü sayısının 88'e yükseldiği bildirildi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, sabahtan bu yana Şam'ın Mudamiyet Eş Şam, Yelda, Doğu Guta, Sabaniye ve Haresta bölgesine helikopter ve tank destekli olarak düzenlenen operasyonlarda, rastgele açılan ateşte 30 kişinin hayatını kaybettiğini, onlarca kişinin yaralandığını kaydetti.

Söz konusu bölgelerde elektrik ve iletişimin operasyonlar nedeniyle kesildiğini, halkın da bölgelerden kaçmaya başladığını aktaran örgüt, Dera kentinde 27, Halep'te 15, Humus'ta 8, İdlib'te 5, Deyru'z Zor'da 2 ve Lazkiye'de 1 olmak üzere ülke genelinde gerçekleşen operasyonlarda ölü sayısının 88'e çıktığını duyurdu.

Deyru'z Zor, İdlib, Dera, Halep ve Humus'ta taraflar arasında şiddetli çatışmaların yaşandığına dikkati çeken örgüt, birçok kentte birliklerinden ayrılarak Özgür Suriye Ordusu saflarına katılan çok sayıda askerin olduğunu kaydetti.

Bu arada, Halep'in birçok semtinde rejime bağlı ordu ile Özgür Suriye Ordusu arasında şiddetli sokak çatışmalarının yaşandığını belirten yerel muhaliflerden Ebu Rıda el-Halebi, yönetime bağlı birliklerin muhaliflerin yoğun olduğu yerleri tank ateşine tutuğunu ve helikopterlerle bombaladığını söyledi.

Halkın bombardıman altında olan yerlerden güvenli bölgelere kaçarken evlerinin kapılarını kapatma fırsatı dahi bulamadığını bildiren el-Halebi, ÖSO'nun kentte 7 bölgeyi elinde tutuğunu ifade etti.

"Halep saldırısı Esad'ın tabutuna çivi olabilir"

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ı uyararak, “Halep’te kendi hlkı üzerine düzenlediği operasyonun, kendi tabutuna çaktığı çivi olabilir” ifadesini kullandı. Suriye ordusu ise Halep’te operasyon düzenlediği mahallelerden en az birini ele geçirdiğini iddia etti.

Esad kuvvetlerinin Cumartesi günü Halep’teki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kuvvetlerine yönelik başlattığı operasyon üçüncü gününe girerken, üç milyon nüfuslu kentten şu ana kadar 200 bin sivilin kaçtığı ve birçok yerleşimcinin de tank ve helikopter ateşine maruz kalan kentte mahsur kaldığı belirtildi.

ÖSO, Esad kuvvetlerinin Halep’te katliamlar gerçekleştireceğini öne sürerek, uluslararası toplumdan zırhlı birliklere karşı koyabilmelerini sağlayacak ağır silahlar gönderilmesini istedi. Halep’teki operasyon hakkında açıklamada bulunan ABD Savunma Leon Panetta, “Halep, Esad rejiminin kendi insanına karşı uyguladığı sınır tanımayan vahşetin ortaya koyduğu bir diğer trajedi” dedi.

Tunus ziyareti için askeri uçakla yol alırken açıklama yapan Panetta, “Eğer Halep’te kendi insanlarına karşı bu tür trajik saldırıları devam ettirirlerse, bu nihayetinde Esad’ın tabutuna çakılan bir çivi olacaktır diye düşünüyorum” dedi.

Panetta, “Esad’ın meşruluğunu kaybettiğini ve daha fazla şiddet ortaya koydukça, rejiminin sona ereceği günü de o kadar yaklaştırdığını” belirtti ve “Sorulacak soru, Esad rejiminin yıkılıp yıkılmayacağı değil, ne zaman yıkılacağı” dedi.

“SURİYE ORDUSU İLERLEME KAYDETTİ”

Reuters’ın verdiği bilgiye göre, Suriye ordusu operasyon düzenlediği mahallelerden en az birini ele geçirdiğini öne sürdü. Esad rejimine bağlı kuvvetler, ÖSO birliklerinin en yoğun olduğu Selahaddin mahallesini ele geçirdiklerini iddia etse de, bu bilgi henüz doğrulanamadı.

Suriye’de bulunan Sky News muhabiri Stuart Holden, ABD’nin CBS News kanalına yaptığı açıklamada, Suriye askerlerinin Selahaddin mahallesini ele geçirmeyi başaramadıktan sonra geri çekildiğini ve bölgenin top ateşine tutulduğunu belirtti. Holden, maruz kaldıkları ağır saldırıya rağmen, ÖSO güçlerinin iyimser olduklarını söyledi.

20 BİNDEN FAZLA İNSAN ÖLDÜ

İngiltere merkezli İnsan Hakları Gözlemevi örgütü, Mart 2011’de başlayan şiddet olaylarından bu yana Suriye’de 14 bini sivil, toplam 20 bin insanın öldüğünü belirtti.

Panetta, en son gelişmelerin ardından yaptığı değerlendirmede, “ABD ve uluslararası toplum bu tür şiddetin kabul edilebilir olmadığını belirtti ve Esad rejiminin yerine demokratik bir yönetim gelmesi için gerekli diplomatik ve ekonomik baskıyı kurdu” dedi.

ABD Başkanı Barack Obama ise 6 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Esad’ın görevini terk etmesini istemiş ve ÖSO’ya lojistik destek verilmesini çağrısında bulunmuştu. Obama, Esad rejimine karşı güç kullanılması düşüncesini ise reddetmişti. Panetta, Tunus’un ardından İsrail, Ürdün ve Mısır’ı ziyaret edecek.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?