banner39

Suriye'deki İhvan'dan Suudi Arabistan'a destek

Suriye’deki İhvan, "Suudi Arabistan’ın söz konusu kararı, son yıllarda Arap etkinliğinin sürekli gerilemesi nedeniyle kimse tarafından durdurulamayan İran despotluğuna tokat niteliğinde ve cesur bir adımdır" açıklamasını yaptı.

Dünya 05.01.2016, 18:46 05.01.2016, 18:46
Suriye'deki İhvan'dan Suudi Arabistan'a destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye’deki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Suudi Arabistan’ın İran ile diplomatik ilişkilerini kesmesini olumlu karşıladı.

İhvan’dan yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan’ın İran ile diplomatik ilişkilerini kesmesinin olumlu bir adım olduğu belirtilerek, "Suudi Arabistan’ın söz konusu kararı, son yıllarda Arap etkinliğinin sürekli gerilemesi nedeniyle kimse tarafından durdurulamayan İran despotluğuna tokat niteliğinde ve cesur bir adımdır" ifadeleri kullanıldı.

"Suriye devrimi İran’ın çirkin yüzünü ve Beşşar Esad’a yardım eden örgütleri desteklemek suretiyle uluslararası ve bölgesel projesinin oluşturduğu tehlikeyi açığa çıkardı" ifadelerine yer verilen açıklamada, "İran’ın Safevi-Farisi projesi" olarak adlandırılan eylemlerinden muzdarip olan ülkelere daha fazla destek verilmesi istendi.

Arap ve Müslüman ülkelerin İran ile diplomatik ilişkilerini kesmesi yönünde çağrı yapılan açıklamada, "İran’ın saçtığı tehlikeye karşı ve bölgenin şerden temizlenmesi için Suudi Arabistan’a destek verilmelidir" denildi.

Açıklamada, İran "kendi Sünni halkına zulmeden mezhepçi devlet" şeklinde nitelendirilerek, İran’ın, Irak, Suriye, Lübnan, Yemen ve Bahreyn’de mezhepçiliği kışkırttığı savunuldu.

Suudi Arabistan yönetimi, cumartesi günü aralarında Suudi vatandaşı Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in de bulunduğu 47 kişinin idam cezasının infaz edildiğini duyurmuş, İran'ın idamlara tepki göstermesinin ardından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binası göstericilerce ateşe verilmişti. 

Suudi Arabistan yönetimi de büyükelçilik ve konsolosluk binalarına yönelik saldırıların ardından İran ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini ve İranlı görevlilerin ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanındığını açıklamıştı.

 

 

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?