banner39

Suriyeli 4 bin yetim çocuk sığınmacı durumda

BM, 4 binden fazla Suriyeli çocuğun aileleri olmadan komşu ülkelere sığındığını bildirdi

Dünya 21.11.2013, 18:23 20.09.2013, 17:01
Suriyeli 4 bin yetim çocuk sığınmacı durumda

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Suriye'deki iç savaştan kaçan 4 binden fazla Suriyeli çocuğun aileleri olmadan komşu ülkelere sığındığını bildirdi.

BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan UNICEF Sözcüsü Marixie Mercado, BM kayıtlarına göre 4 bin 150 çocuğun beraberlerinde aileleri veya herhangi bir yakınları olmadan komşu ülkeye geçtiğini belirtti.

Bu rakamın sadece tespit edilen ve kayıt altına alınan geçişler olduğuna işaret eden Mercado, gerçek rakamın çok daha yüksek olduğunu kaydetti.

Suriye'nin komşusu Lübnan'a sığınan çocuk sayısının bin 698 ile geçişler konusunda tespit ettikleri en yüksek rakamı oluşturduğunu ifade eden Mercado, çocukların Bekaa Vadisi bölgesindeki tarımsal alanlarda işçi olarak kullanıldığını söyledi.

Ürdün'e bin 170 çocuğun geçtiğini tespit ettiklerini bildiren Mercado, bu çocukların yaşlarının 9'a kadar indiğini ve çocukların büyük kısmının Zatari Kampı'na yerleştirildiğini kaydetti.

Çocukların, korkunç bir şiddetin mağduru olduklarına dikkati çeken Mercado, ailelerinden ayrı olmaları dolayısıyla da istismara açık olduklarını vurguladı.

Bazı çocukların, ailelerinin öldürülüşü ile ilgili korkunç hikayeler anlattıklarını belirten Mercado, "Çocukların Suriye'den tek başlarına kaçmaları için çok fazla neden var" dedi.

Mercado, UNICEF olarak diğer örgütlerle, bu çocukları tespit etmeye ve onlar için koruma sağlamaya çabaladıklarını da belirtti.

2 SAATTE BİR ÇOCUK ÖLÜYOR

Öte yandan, Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yayınlanan raporda, 2013 yılının Ocak ayından Ağustos ayına kadar Esed güçlerinin ülke genelinde gerçekleştirdiği saldırılarda, 29 bin 614 sivil ile 5 bin 938 silahlı muhalifin öldürüldüğü belirtildi.

Öldürülenler arasında 4 bin 822 çocuğun bulunduğu ifade edilen raporda, çocuk kaybının yüzde 16'sının Scud füzelerinin yerleşim yerine düşmesi sonucunda gerçekleştiği aktarıldı.

Olaylarda 4 bin 344 kadının da öldürüldüğü ve kadınların yüzde 15'nin Scud füzeleri ile roket ve havan toplarının yerleşim yerine düşmesi sonucu öldüğü vurgulanan raporda, bin 193 kişinin de işkenceler sonucunda hapsihanelerde hayatını kaybettiği dile getirildi.

Ortalama her 6 saatte 135 kişinin öldürüldüğü hatırlatılan raporda, iki saatte bir çocuk, 3 saatte de bir kadının hayatını kaybettiği ifade edildi.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?