banner39

Suriye'ye insani yardım tasarısı BMGK üyelerine dağıtıldı

BMGK üyeleri Avusturalya, Lüksemburg ve Ürdün tarafından Suriye'de tüm kentlere insani yardım ulaştırılmasını sağlamayı amaçlayan BMGK karar tasarısı tüm üyelere dağıtıldı.

Dünya 11.02.2014, 20:09 11.02.2014, 20:09
Suriye'ye insani yardım tasarısı BMGK üyelerine dağıtıldı

BM Güvenlik Konseyi üyeleri Avustralya, Lüksemburg ve Ürdün tarafından hazırlanan ve Suriye'de insani yardım ihtiyacı olan bütün bölgelere yardım ekiplerinin girişine tam izin verilmesini emreden BMGK karar tasarısı tüm üyelere dağıtıldı.

Hazırlanan insani yardım karar tasarısı geçen hafta BMGK'nın veto yetkisi olan beş daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'ya gönderilmişti.

Tasarının bugün BMGK üyeleri arasında müzakere edilmesi bekleniyor.

Tasarıda Suriye'deki bütün noktalara insani yardım ekiplerinin kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaşmasına tam izin verilmesi, buna uymayan kişi ve gruplara da yaptırım uygulanması öngörülüyor.

İnsanlığa karşı işlenen suç ve savaş suçları gibi iddiaların da araştırılması istenen tasarıda, terör saldırıları kınanarak Hizbullah ve El Kaide uzantısı grupların da içinde bulunduğu Suriye dışından gelen savaşçıların derhal ülkeden ayrılması isteniyor.

Fransa, İngiltere ve ABD tasarıya destek verdiklerini açıkladılar. Almanya'nın BM Daimi Temsilciliği de yaptığı açıklamada tüm BMGK üyelerine tasarıyı destekleme çağrısı yaptı.

Daha önce benzer tasarılar Rusya'nın veto yetkisini kullanması nedeniyle kabul edilmemiş, bazı tasarılar ise Rusya'nın olumsuz görüşü nedeniyle BMGK'da oylamaya dahi sunulmamıştı.

 

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?