banner39

Suudi Arabistan'la Pakistan'dan ortak Filistin açıklaması

Suudi Arabistan ve Pakistan, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması başta olmak üzere Filistin halkının haklarını desteklediklerini duyurdu.

Dünya 08.05.2021, 23:24
Suudi Arabistan'la Pakistan'dan ortak Filistin açıklaması

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'ya göre, Pakistan Başbakanı İmran Han'ın, resmi temaslarda bulunmak üzere dün başladığı Suudi Arabistan ziyareti kapsamında iki ülkeden Filistin ve bazı Arap ülkeleriyle ilgili ortak yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, kendi kaderini tayin etme, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması başta olmak üzere Filistin halkının tüm haklarının desteklendiği belirtildi.

Suriye, Libya ile Yemen'de de siyasi çözümün ve bu bağlamda Birleşmiş Milletlerin (BM) yürüttüğü çalışmaların desteklendiğinin aktarıldığı açıklamada, Husilerin aralarında bulunduğu terör örgütleriyle bunların Suudi Arabistan topraklarına balistik füze ve insansız hava araçlarıyla (İHA) düzenledikleri saldırılar kınandı.

Dünya üzerindeki enerji arzının istikrarına yönelik tehditten büyük endişe duyduklarını ifaden eden iki ülke, terör ve şiddetle mücadeleye; dünya barış ve güvenliğinin tesisi için çalışmaya devam edeceklerini bildirdi.

İki ülke ayrıca, Afganistan'daki barış süreciyle ilgili karşılıklı istişareleri sürdürme konusunda mutabık kaldıklarını dile getirdi.

Pakistan Başbakanı İmran Han dün, 3 gün sürecek ziyaret kapsamında Suudi Arabistan'a gitmişti. Han, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'la bir araya gelmişti.

AA

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?