banner39

Suudi Prens'e zaman ayarlı'11 Eylül suçlaması

11 Eylül saldırılarına yardım ettiği suçlamasıyla mahkum olan Zekeriya Musai, Suudi Arabistan Prensi Türki'nin 11 Eylül saldırılarını finanse ettiğini iddia etti

Dünya 18.11.2014, 14:12 18.11.2014, 16:38
Suudi Prens'e zaman ayarlı'11 Eylül suçlaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'deki Dünya Ticaret Merkezi'nin binaları olan İkiz Kuleler'e 11 Eylül 2001'de düzenlenen saldırılarla ilgili ilginç bir iddia ortaya açıldı. Saldırıdan dolayı 6 defa ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilen Fransız vatandaşı Zekeriya Musai, saldırıların Suudi Arabistan Prensi Türki bin Faysal el Suud tarafından finanse edildiğini iddia etti. Bir maahkümün  bu suçlamayı yapması ve gündeme taiınmasındali zamanlama  dikkat çekici bulunuyor.

Tutuklu bulunduğu hapishaneden, Oklahoma mahkemesine bir mektup yazan Musai, mahkemede ifade vermek istediğini söyledi. 20. Saldırgan adıyla kodlanan Musai, 23 Ekim 2014 tarihli bir mektup yazarak mahkemeye gönderdi. Musai, Oklamoma'nın Normandiya bölgesinde 11 Eylül saldırılarını düzenleyecek kişilerin aldıkları pilotluk eğitimini Suudi Prensi Türki'nin finanse ettiğini iddia etti.

11 Eylül saldırılarını gerçekleştiren Muhammed Atta ve Mervan el Şehhi, Normandiya'da pilotluk eğitimi almışlardı. Musai, Normandiya'da kendisinin de pilotluk eğitimi aldığını ve bu eğitimin masraflarının Prens Türki tarafından finanse edildiğini ileri sürdü.

Musai mektubunda, "Mahkemenizde açık bir şekilde ifade vermeye hazırım" ifadelerini kullandı. Musai'nin iddialarının ABD mahkemesi tarafından "İnanılmaz/Akıl Dışı" olarak sınıflandırıldığı kaydediliyor. 

Bu yılın başların Suudi Arabistan'ın avukatları benzer diğer iddialarla ilgili olarak, "Suudi Arabistan Krallığı'nın 11 Eylül 2001 saldırılarına herhangi bir dahli yoktur" açıklamasını yapmıştı. Benzer şekilde ABD hükümeti de resmi kanallardan, "Suudi Arabistan bizim 'terörizme' karşı mücadelede önemli bir müttefiğimizdir" beyanlarında bulunmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
22
kapalı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?