Tacikistan Meclisi, İngiltere'ye geçiş izni verdi

Tacikistan Meclisi, İngiliz askeri malzemelerinin ülke üzerinden taşınmasıyla ilgili anlaşmayı onayladı

Tacikistan Meclisi, İngiltere'ye geçiş izni verdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tacikistan Meclisi, İngiltere'nin Afganistan'daki askeri malzemelerinin ülke üzerinden taşınmasını öngören anlaşmayı onayladı.

Meclisin alt kanadı olan Meclisi Namayandagan, bu yılın nisanında iki ülke arasında imzalanan Afganistan'da uluslararası koalisyondaki İngiliz askerlerine ait malzemelerin Tacikistan üzerinden geçişiyle ilgili anlaşmayı kabul etti.

Mecliste konuşan Tacik milletvekili Sayfulla Giyasov, 12 maddeden oluşan anlaşmanın, İngiltere'nin ülkedeki karayollarının yanı sıra istisnai durumlarda hava sahasını ve havaalanlarını da kullanmasına imkan verdiğini belirtti.

Tacik yetkililer, İngiltere'nin söz konusu transit karşılığında Tacikistan'a ne vereceği konusunda herhangi bir açıklama yapmazken, İngiltere'nin Duşanbe Büyükelçisi Ord-Smith, ülkesinin Tacikistan'a askeri-teknik ve askeri-eğitim konularında yardımında bulunabileceğini söylemişti.

İngiliz silahlı kuvvetlerine ait askeri malzemelerin Tacikistan üzerinden transit geçişine imkan verilecek anlaşma, 18 Nisan'da Tacikistan Dışişleri Bakanı Hamrahan Zarifi ile İngiliz Büyükelçisi Ord-Smith tarafından imzalanmıştı.

Afganistan'da 9 bin 500 asker bulunduran İngiltere, 2014 sonuna kadar İngiliz silahlı kuvvetlerine ait askeri cephanenin yerleştirildiği 11 bin konteyner ve 3 bin askeri aracı Afganistan'dan geri çekmeyi öngörürken, bu yılbaşında bölge ülkeleri Özbekistan ve Tacikistan ile askeri malzemelerin bölge ülkeleri üzerinden taşınması konusunda görüşmelerde bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2013, 17:19
banner53
YORUM EKLE

banner39