Tantavi: Suriye'de devrim bir mucize

Suriyeli yazar ve düşünür Tantavi, "Suriye'de devrimin gerçekleşmesi bir mucize, Suriye devrimini gerçekleştirenler, Baas rejiminin yetiştirdiği nesildir. Suriye rejiminin düşüncesizce hareketleri, devrimi güçlendirdi" dedi

Tantavi: Suriye'de devrim bir mucize

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Suriye'nin önde gelen entelektüellerinden yazar ve düşünür Beyan Tantavi, Suriye'deki devrimi mucize olarak nitelendirerek, "Suriye'deki yönetim sistemini bilenler böyle bir devrimi hayal dahi edemezdi. Ancak devrimi gerçekleştirenler, Baas rejiminin yetiştirdiği nesildir. Zulüm altında yetişen bu nesil, baskıya dayanamadı" dedi.

Tantavi, devrimin başlıca sebebinin, yılların birikiminin infiali olduğunu ifade ederek, "Devrim somut bir şekilde Deralı çocukların duvar yazılarından sonra başladı" diye konuştu.

REJİMİN DÜŞÜNCESİZCE HAREKETLERİ

"Suriye rejiminin düşüncesizce hareketleri, devrimi güçlendirdi" diyen Tantavi, Suriye yönetiminin devrim sürecinin oluşumundaki katkılarını şöyle dile getirdi: "Devrim, başlangıçta ne rejimin düşmesini istiyordu ne de silahlı mücadele niyetiyle yola çıktı, onlar yalnızca ülkede reformların gerçekleştirilmesini istedi. Ancak rejim barış gösterilerine şiddetle cevap verince devrim hareketi silahlı mücadeleye dönüştü. Tüm bunlara rağmen, Suriye devrimini barış direnişi olarak isimlendiriyorum. Çünkü devrim, silahlı direniş olarak başlamadı, bu rejime karşı tepki olarak ortaya çıktı."

Suriye'deki yönetim sistemi karşısında devrimin hayal dahi edilemeyeceğini söyleyen Tantavi, devrimi gerçekleştirenlerin Baas rejiminin yetiştirdiği nesil olduğunu kaydetti.

Suriye'deki Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) yapılanmasını iki kısımdan oluştuğunu belirten Tantavi, ilk kısmının Suriye ordusundan ayrılanlardan, ikinci kısmının ise canını, malını, namusunu müdafaa eden halktan oluştuğunu dile getirdi. Tantavi ayrıca "ÖSO'nun adını kullanan, silah tüccarları, uyuşturucu kullanıcıları olduğuna" dikkati çekerek, ÖSO'nun savaş suçları işlediği yönündeki haberlerin bu istismarcı gruptan kaynaklandığını dile getirdi.

DEVRİM SONRASI

Devrimden sonra özgürlüğüne kavuşan Suriye'de istikrarın sağlanması için zamana ihtiyaç olduğunu vurgulayan Tantavi, "Suriye halkı, özgür ortama alışkın değil. Bu zaman alacak. Ayrıca, halk Suriye rejiminin kalplerine ektiği ayrılık tohumları nedeniyle tek vücut olmaya da alışmamış. Suriye'nin Baas rejiminden önceki haline dönmesi vakit alacak, ancak bu gerçekleşecek" ifadelerini kullandı.

Suriye'de yaşanan olayların komşu ülkeler tarafından nasıl değerlendirildiği sorusuna Tantavi, şöyle cevap verdi: "Suriye'nin özgürlüğüne kavuşması, bölgenin yapısını etkileyecektir. Bu yüzden ne Irak, ne Lübnan ne de Ürdün, Suriye muhalefetinin yanında yer alıyor. Suriye, içten Nusayriler, dıştan ise komşu ülkeler tarafından kıskaca alınmış durumda."

Suriye toplumunun yeniden inşası

Suriye toplumunun, İslam hukuku çerçevesinde yeniden inşa edilmesi gerektiğini vurgulayan Tantavi, İslam dinini gerçek manada anlayan alimler tarafından bir heyetin kurulmasını ve bu heyetin, gençleri ve yeni nesli yetiştirmesini temenni ettiğini dile getirdi.

Tantavi, son günlerde basında çıkan Nusra Cephesi'nin el-Kaide'ye bağlı olduğuyla ilgili haberler hakkında ise şunları söyledi: "Bazıları, muhaliflerin tarafında yer alan Nusra Cephesi'nin El-Kaide'ye bağlanmasından endişe ediyorlar. Ancak Suriye toplumu, El-Kaide'nin fikrini benimsemeyecektir. Bundan dolayı rahatım."

 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2013, 13:18
banner53
YORUM EKLE

banner39