TİKA'nın yardımları nihayet Gazze'ye girebildi

TİKA tarafından yapımı sürdürülen hastane için gönderilen ve uzun zamandır İsrail işgal güçleri tarafından bekletilen inşaat malzemeleri nihayet Gazze'ye girebildi

TİKA'nın yardımları nihayet Gazze'ye girebildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gazze’de yapımı sürdürülen hastaneye ait olan ve Aşdod Limanı'nda uzun zamandır bekletilen inşaat malzemelerinin Gazze'ye geçişini serbest bıraktığı bildirildi.

İsrail üzerinden Gazze’ye girecek malların girişini ve koordinesini yürüten COGAT merkezinden yapılan yazılı açıklamada, hastaneye götürülmek üzere izin bekleyen malların geçişine müsaade edildiği duyuruldu.

Açıklamada, “Savunma Bakanı Moshe Yalon, hükümet faaliyetleri koordinatörü Tuğgeneral Yoav Morcheday’ın tavsiyesiyle Gazze’de yapılan Türk hastanesinin yapımına yardımcı olmak ve desteklemek amacıyla inşaat malzemeleri, elektrik ekipmanları, telekomünikasyon ve sıhhi tesisat malzemelerinin girişine onay verdi” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, Türkiye’nin talebi olan toplam 500 kamyon inşaat malzemesinin yanı sıra 70 kamyon elektrik ve iletişim ekipmanının da girişine izin verildiği kaydedildi.

Açıklamada, şunlar belirtildi:

"Türk hükümeti 26 Nisan 2011'de, kendisine bağlı hükümet kuruluşu TİKA aracılığıyla İsrail ile herhangi bir koordinasyon yapmadan Gazze’de eski tarihi yerleşim yeri Netzarim’de hastane inşasına başladı. Hastane inşasında Türk hükümetinin İsrail ile inşaatın koordinasyonunu reddettiği için hastanede kullanılacak hammadde ve materyaller, tünellerden kaçak olarak getirilen yerli pazardan satın alınmıştır. 34 dönüm arazi üzerine inşa edilen hastane 160 yataklı olup 6 katlıdır. Proje bedelinin tahmini maliyeti 35 milyon dolardır. (Netanyahu’nun Türkiye ile ilişkilerin normalleşme görüşmelerini yürüten danışmanı) Ciechanover’in görüşmelerinde taraflar bu koordinasyon üzerinde anlaşmaya vardı. İlk talep Türk uzman personelin girişi ve tıbbi ekipmanın onayının izni oldu. COGAT Mart 2013’te 25 Türk'ün girişine izin verdi ve 2014 yılının ilk çeyreğine kadar vizelerini uzattı. Buna ek olarak ayrıca COGAT, İsrail’de bulunan Türk temsilcisinin misyonun periyodik hareketinin koordinesini onayladı. Şu ana kadar 115 kamyon malzemenin İsrail’den Gazze’ye transferi koordine edildi."

GAZZE'YE GİREN DİĞER MALLAR

Açıklamada, İsrail'in, Kasım 2013'te ortaya çıkardığı tünel nedeniyle özel sektörün ve uluslararası organizasyonların inşaat malzemelerinin Gazze'ye girişinin durdurulduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Savunma Bakanı 26 Ocak'ta, Gazze'ye giden inşaat malzemelerinin tünellerde kullanılmaması ve Hamas’ın eline geçmesini önlemek için BM ile COGAT arasında kurulan bir kontrol mekanizması ile uluslararası ve BM kuruluşlarının inşaat malzemelerinin girişine yeniden onay verdi. Şu ana kadar 24 yeni projeye denetim ve kontrol mekanizması çerçevesinde onay verildi."

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2014, 08:35
banner53
YORUM EKLE

banner39