banner39

banner35

Torunu: Tolstoy bugün birçok yeniliğe karşı çıkardı

Tolstoy'un torunu Vladimir Tolstoy, dedesinin ilerlemeye karşı olduğunu belirterek bugünün birçok yeniliğinin onu hayal kırıklığına uğratacağını söyledi

Dünya 14.10.2014, 10:17 14.10.2014, 10:17
Torunu: Tolstoy bugün birçok yeniliğe karşı çıkardı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lev Nikolayeviç Tolstoy’un Yasnaya Polnaya müzesinde yöneticilik yapan torunu Vladimir Tolstoy, dedesinin ilerleme için ilerlemeye karşı olduğunu belirterek yaşasaydı bugünün birçok yeniliğinin onu hayal kırıklığına uğratacağını söyledi.

Russia Beyond The Headlines, Tolstoy’un torunuyla dedesinin yeniliklere, edebiyata ve dile bakışı üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi.

Kısa söyleşiyi aşağıda alıntılıyoruz:

Tolstoy hakkında sık sık yazıyoruz. Onun büyük fanatiği olan okurlar İngilizce yazmış olmasını diliyor. Tolstoy’un Fransızcası mükemmeldi. Başka hangi dilleri biliyordu?

Lev Tolstoy farklı düzeylerde toplam on üç dil konuşuyordu. Fransızcası ve Almancası mükemmeldi. İngilizcenin dışında Tatarca ve öbür Slav dillerini de iyi bilirdi. Antik Yunan okudu. Dilbilgisine özel bir yeteneği vardı; hatta kendine özgü bir öğrenme yöntemi geliştirmişti.

Yasnaya Polyana’daki Tolstoy kütüphanesinde otuz yedi-otuz sekiz dilde kitap var. Çoğunda kişisel notları yer alıyor, bu da bize kitapları okuyabildiğini kanıtlıyor.

Tolstoy’un dil öğrenme yöntemi nasıldı?

Kelime dağarcığını geliştirmek için edebiyat eserleri ve çeviriler okurdu. Bu, şu anda tekrarlanması çok zor olan özel bir yöntem ama Tolstoy bunu yeni dilleri öğrenmek için başarılı bir biçimde kullandı.

Tolstoy’un Batı’ya ve Batılı yazarlara karşı tavrı neydi?

Tolstoy genel olarak yazarlara ve edebiyata karşı tutucuydu. Rousseau’nun fikirlerinden çok etkilenmişti, aynı zamanda Voltaire’in ve Montaigne’in çalışmalarını da biliyordu. Çocuklarına Dickens ve Jules Verne okumaya bayılırdı. Tolstoy, İlyada ve Odysseia’yı özgün dilinden okumayı görev olarak benimsedi ve ilerledikçe müthiş bir keyif aldı.

Tolstoy tutkulu bir insandı. Sizce günümüzde yaşasaydı ne yapardı?

Söylemesi zor ama Diriliş eserinin ilk cümleleri ilerleme uğruna ilerlemeyi onaylamadığını gösteriyor. O, bu yolun hiçbir yere götürmediğini gördü. Bu yüzden, bana kalırsa bugünün birçok ilerlemesi onu hayal kırıklığına uğratırdı.

Ama şunu da belirtmek isterim ki Tolstoy asla müzmin bir tutucu değildi. Yenilikler karşısında büyülenirdi. Sinema ilk çıktığında, çok küçük yaşlarda kaybettiği için hatırlamadığı annesinin görüntüsünü saklayabilmenin müthiş bir fikir olduğunu düşünmüştü. İnternet konusunda da çok heyecan duyacağını düşünüyorum. Bazı yanlarının onu sinirlendireceğini tahmin etsem de, bu kadar geniş bir bilgiye ulaşmanın kolaylığı kesinlikle ilgisini çekerdi.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?