banner39

Trablus Hükümeti Cenevre'ye gideceğini açıkladı

Trablus merkezli MGK yönetimi Cenevre'deki diyalog görüşmelerine katılacağını bildirdi

Dünya 11.08.2015, 15:00 11.08.2015, 15:00
Trablus Hükümeti Cenevre'ye gideceğini açıkladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya'daki Trablus merkezli Milli Genel Kongre (MGK), Cenevre'de diyalog görüşmelerine katılacağını açıkladı.

AA muhabirine konuşan MGK'nın diyalog görüşmelerinde yer alacak heyetinin siyasi danışmanı Eşref eş-Şuh, MGK başkanlığından katılım konusunda onay alınmasının ardından MGK heyetinin bu sabah Cenevre'ye ulaştığını söyledi.

Şuh, MGK Başkanlığına Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu'ndan (UNSMIL) MGK'nın istediği düzenlemelerin taraflar arasındaki anlaşmanın asıl metnine ekleneceğinin ifade edildiği bir yazının ulaştığını kaydetti. Şuh, "MGK Cenevre'deki toplantıya anlaşmaya imza atmak için değil, düzenlemeleri görüşmek ve bunların anlaşmanın maddeleri arasına nasıl dahil edileceğini ele almak için gitti" dedi.

Milletvekilleri, pazar günü Cumhurbaşkanı Nuri Ebusehmen'e, MGK'nın talep ettiği düzenlemelerin, ek protokollere değil, anlaşma taslağına temel maddeler arasında dahil edilmesi konusunda ısrarcı olduğunu iletmesi için BM Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon'la görüşme yetkisi vermişti. MGK ayrıca anlaşmanın imzalayan taraflarca uygulanması için uluslararası garantörlük talep ediyor.

Libya'da çatışmalara son vermek ve rakip siyasi gruplar arasında ulusal uzlaşı hükümeti kurmak amacıyla Cenevre'de dün başlaması beklenen diyalog görüşmeleri bugüne ertelenmişti.

MGK’ya karşı mücadele eden ve ülkenin doğusunda kontrolü elinde bulunduran Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi, BM tarafından hazırlanan siyasi çözüm planını, Fas'ın Sahirat kentinde 12 Temmuz’da düzenlenen toplantıda paraflamıştı.

"Sahirat Anlaşması" adı verilen plan, ulusal birlik hükümeti kurulmasını, Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'nin yasama konseyi olarak kabul edilmesini, ayrıca yüksek devlet, anayasa hazırlama, savunma ve güvenlik konseylerinin kurulmasını öngörüyor.

Kaddafi rejiminin 2011'de devrilmesinin ardından Libya'da tesis edilen geçiş hükümetine karşı bu yılın başında başlayan darbe girişimleri, ülkeyi iç savaşa sürükledi.

Ülkedeki mücadele, Trablus'taki Milli Genel Kongre'nin (MGK) desteklediği "Libya Şafağı" Koalisyonu ile Tobruk'daki Temsilciler Meclisi'nin arka çıktığı emekli General Halife Hafter'e bağlı "Onur Operasyonu" Koalisyonu arasında, merkezi şehirler ve petrol bölgelerine hakimiyet konusunda yaşanıyor.

BÜYÜK ŞEHİRLER FECR'İN ELİNDE

Libya Şafağı (Fecr) Koalisyonu'nda Genelkurmay Başkanlığı komutasındaki merkezi ordu güçlerinde, 2011'de Kaddafi rejimine karşı başlayan devrimde öncü rol oynayan Trablus, Bingazi ve Misrata'daki irili ufaklı devrimci milis gruplar, Libya Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) ve diğer İslami oluşumlar yer alıyor. Fecr grubu, Libya'daki devrimi temsil ettiğini ve geçiş sürecinin güvenliğini sağladığını savunuyor.

Koalisyon, başkent Trablus kent merkezine konuşlanan Zintan milislerini şiddetli çatışmalar sonrası şehirden çıkararak, Tripolitanya adı verilen batı ve orta Libya'yı kontrolü altında tutmayı başardı. Fecr kuvvetleri halen başkent Trablus'un yanı sıra Misrata, Beni Velid, Sirte'yi idare ediyor. Fecr Koalisyonu ayrıca güneydeki Fizan bölgesinde Sebha, doğuda da Bingazi ve Ecdebiye gibi büyük kentleri yönetiyor.

Bölgedeki Ensaru'ş Şeria örgütü ise ülkenin kuzeybatısında yer alan Derne kentinde kontrolü elinde bulunduruyor. Örgüt Hafter güçlerinin saldırılarına karşı Fecr kuvvetlerine destek veriyor.

"Onur Operasyonu" Koalisyonu'nda ise Hafter'e bağlı birlikler, Zintan milisleri, federalizm yanlıları, seküler liberaller ve Kaddafi yanlıları yer alıyor.

Emekli General Hafter'in, şubat ve mayıs ayındaki Zintan merkezli milis gruplarla başlattığı "darbe girişimi", Trablus ve Misrata merkezli devrimci gruplarla ortak hareket eden Trablus merkezi yönetimi tarafından engellendi.

PETROL YATAKLARI TOBRUK HÜKÜMETİNDE

Batı ülkeleri nezdinde meşruiyet zemini arayan Onur Operasyonu, Bingazi ve Ecdebiye dışındaki Beyda, Tobruk, Brega ve Ras Lanuf kentlerini de içeren tüm Doğu Libya'yı elinde bulunduruyor. Hafter güçleri aynı zamanda batıda Zaviye ve Zintan'ı yönetiyor.

Tobruk Hükümeti'nin Trablus tarafına karşı en önemli avantajı, ülkedeki petrol yataklarını ve rafinerilerini kontrolü altında tutuyor olması.

GÜNEY KABİLELERİN ELİNDE

Söz konusu iç savaş, Libya'nın güneyinde otorite boşluğunun doğmasına ve kabilelerin özerk yönetimler oluşturmasına sebep oldu.

Berberileri temsil eden Amazig Kabilesi kuzeybatıdaki Nefusa Dağları bölgesini ve Vazen kentini elinde bulundururken, güneybatıdaki Fizan bölgesini, Gadamis, Ubari ve Gat kentlerini Tuareg kabilesi yönetiyor. Libya'nın Çad ve Nijer sınırlarındaki silah kaçakçılığı ve mülteci ticaretini yöneten Tebu kabilesi ise ülkenin kuzeydoğusunu Murzuk ve Kufra kentleriyle birlikte hakimiyeti altında tutuyor. Tuaregler ve Tebular arasında Ubari kenti kırsalında zaman zaman şiddetli çatışmalar çıkıyor. Her iki bölgede de zengin yeraltı suyu, doğalgaz ve petrol yatakları bulunuyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?