Trump, Çin Devlet Başkanıyla aynı masada

ABD Başkanı Donald Trump, G20 Liderler Zirvesi için bulunduğu Arjantin'de Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya geldi. Aralarında krizin olduğu iki ülkenin devlet başkanı akşam yemeğinde buluştu.

Trump, Çin Devlet Başkanıyla aynı masada

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları devam ederken, ABD Başkanı Donald Trump, G20 Liderler Zirvesi için bulunduğu Arjantin'de Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile akşam yemeğinde buluştu.

Trump, Şi ile görüşmesi öncesi basına yaptığı açıklamada, "Aramızdaki ticari ilişkileri konuşacağız ve sanıyorum bir noktada hem ABD hem de Çin için faydalı olacak bir şeyler yaparız." dedi.

Bu görüşmenin "oldukça önemli" olduğunu vurgulayan Trump, Çin Devlet Başkanı ile çok iyi ilişkiler kurduklarını dile getirdi.

Şi ise son görüşmelerinin ardından zaman geçtiğini ve konuşulması gereken çok şey olduğunu söyledi. Şi, iki ülke arasında ancak diyalog yoluyla barış ve refaha hizmet edebileceklerini belirtti.   

Şi, dün hayatını kaybeden ABD'nin 41. Başkanı George H.W. Bush'un ABD-Çin ilişkilerine çok önemli katkılar yaptığını da dile getirdi.

Görüşmeye ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin de katıldı.

ABD ile Çin arasında ticaret savaşlarının yanı sıra Güney Çin Denizi krizi de yaşanıyor.

GÜNEY ÇİN DENİZİ KRİZİ

Çin, 1947'de yayımladığı haritayla egemenlik ihtilaflarının yaşandığı bölgenin yüzde 80'i üzerinde hak iddiasında bulunuyor.

Güney Çin Denizi'nde oluşturduğu yapay adalar üzerine askeri üs ve tesisler inşa ederek ihtilaflı sularda konumunu güçlendirmeye çalışan Pekin yönetimi, yer altı kaynakları açısından zengin bölgede başta Filipinler olmak üzere Vietnam, Brunei ve Malezya'nın da aralarında bulunduğu komşu ülkelerle egemenlik tartışmaları yaşıyor.

Pekin yönetiminin, Güney Çin Denizi’ndeki adalara üs inşa ederek egemenlik hakkı iddiasına bölge ülkelerinin yanı sıra ABD de karşı çıkıyor.

ABD bölgeye aralıklarla donanmasına ait savaş gemileri gönderiyor.

Kaynak: www.dunyabulteni.net, AA

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 01:04
YORUM EKLE

banner39