Trump ve Destekçileri Müslüman Liderlerden Ne Öğrenebilir?

Craig Considine, The Huffington Post gazetesinde yazdığı makalede Trump ve onun yakın çevresinde yer alan kişilere, başta Hz. Muhammed (as) olmak üzere tarih boyunca yaşamış bazı Müslüman Devlet adamı veya alimlerin diğer din mensuplarına karşı tutumlarını ve sözlerini örnek gösteriyor.

Dünya 29.07.2017, 09:44 29.07.2017, 09:56
Trump ve Destekçileri Müslüman Liderlerden Ne Öğrenebilir?

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Craig Considine, The Huffington Post gazetesinde yazdığı makalede Trump'un Müslümanlara karşı uygulamaya çalıştığı yasaklayıcı ve dışlayıcı poltikalara karşı bazı uyarılarda bulunuyor. Trump ve onun yakın çevresinde yer alan kişilere başta Hz. Muhammed (a.s) olmak üzere tarih boyunca yaşamış bazı Müslüman Devlet adamı veya alimlerin diğer din mensuplarına karşı tutumlarını ve sözlerini örnek gösteriyor.

Cosidine yazısının başlarında şöyle diyor: 

'Hakikat şu ki Müslümanların Amerika’ya katabilecekleri çok şey var. İslam medeniyeti adalete, merhamete ve insaniliğe dair zengin bir geçmişe sahip. Bu, benim burada ortaya attığım saçma bir iddia değil. Tarihi bir olgu. Trump ve destekçileri esasında İslam tarihinden ve Müslüman liderlerin örnekliklerinden çok şey öğrenebilirler.

Peygamber Muhammed ile başlayalım. Bu yeryüzünün üzerinde yürümüş en harika ademoğullarından biri… ABD Anayasası’ndan 1,000 yıl önce ortaya koyduğu Medine Sözleşmesi, tarihte din ve vicdan özgürlüğü gibi insan haklarını koruyan ilk hukuki belgelerden biridir. Bu belge, İslam devletinde yaşayan tüm vatandaşlara eşit haklar vermiştir. Bilhassa “yabancılar” özel bir statüde addedilip “Müslümanlarla aynı zeminde yer alacaklardır.” Bu, birçoğu Müslüman mültecilerin ülkelerine girmesini yasaklamak isteyen Trump ve destekçilerinden dağlar kadar farklıdır.'

 

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?