banner15

Tunus'ta Belayid suikasti zanlısı öldürüldü

Tunuslu iki muhalif liderin öldüğü suikastlerin zanlısı, güvenlik güçleri ile girdiği çatışmada öldü

Tunus'ta Belayid suikasti zanlısı öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tunuslu muhalif liderler Şükri Belayid ve Muhammed el Berahimi suikastlerinin bir numaralı zanlısı Lütfi ez Zeyn Tunus'un kuzeyinde öldürüldü.

Tunus güvenlik yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, zanlının güvenlik güçleriyle girdiği silahlı çatışma sonucunda öldürüldüğü kaydedildi.

Zanlının, Baca vilayeti Tavayan Dağı'nda güvenlik güçleri tarafından abluka altına alının 13 kişilik silahlı grubun içinde bulunduğu belirtildi.

Olay bölgesinde yapılan aramalarda, söz konusu grubun yeni silahlı saldırılar yapma planı içinde olduğunun da tespit edildiği bildirildi. Bölgede yapılan aramalarda ayrıca patlayıcı yapımında kullanılan 2 ton kimyasal madde, silah ve mermi bulunduğu da belirtildi.

El Arabiya'nın konu ile ilgili haberinde, iki suikast nedeniyle aranan Lütfi ez Zeyn'in "Ensar eş Şeria" grubunun askeri kanadının yöneticilerinden olduğu ve arandığı ifade edildi.

Tunus İçişleri Bakanlığı'ndan konu ile ilgili yapılan açıklamada ise, Zeyn'in iki suikastin de saldırı organizasyonu ve iletişimini sağlayan en önemli isimlerden biri olduğu duyuruldu.

Tunus resmi makamları tarafından daha önce yapılan açıklamalarda Lütfi ez Zeyn'in arandığı belirtilmişti. Grubun diğer üyeleri de aranıyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2013, 13:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48