Tunus'ta seçim sindirilememiş

SETA Vakfı Başkanı Taha Özhan, Tunus'ta yaşanan gerilimli havanın seçim sonuçlarıyla gelen hükümetin eski iktidar gruplarınca içe sindirilememesinden kaynaklandığını ifade etti.

Tunus'ta seçim sindirilememiş

Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) Vakfı Başkanı Taha Özhan, Tunus'ta muhalif liderin öldürülmesiyle başlayan süreç hakkında ''Tunus, 28 Şubat'ı en kaba, en ilkel en acımasız şekilde senelerce yaşamış olan küçük bir ülke'' dedi.

Özhan, özellikle Tunus ve Mısır'da devrim apolitik bir şekilde geliştiği için bu sürecin beklendiğini ifade ederek, ''Tunus, 28 Şubat'ı en kaba, en ilkel, en acımasız şekilde senelerce yaşamış olan küçük bir ülke. Bunun oluşturduğu travmalar, bugünkü iktidar denkleminde kendisine yer buluyor'' diye konuştu.

"SEÇİM SONUÇLARINI SİNDİREMEDİLER"

Devrime damgasını vuran politik damarın çok belirgin olmadığını savunan SETA Başkanı, ''Devrimden sonra rengi olan politik damarlar iktidara geldi. Kendi içerisinde muhalefeti üretti. Büyük ölçüde apolitik devrimden kaynaklanan bu olayları, bir geçiş süreci olarak görmek ve şaşırmamak lazım'' görüşünü dile getirdi.

Özhan, siyasi hatlarını Fransa'nın şekillendirdiği Tunus'ta, eski rejimin anlayışına sahip olanların, seçim sonuçlarını içine sindirememesinin, medyanın, elitlerin, üniversitelerin ve yargının büyük ölçüde Tunus'un eski havasında yaşamasının bu sonuçları doğurduğunu ifade etti.

"SUİKAST PROVOKASYON"

Tunus'ta muhalif liderin öldürülmesiyle başlayan sürece dair bir soru üzerine Özhan, bunun Tunus için şaşılacak bir olay olduğunu ve ülkede böyle bir geleneğin bulunmadığını dile getirdi.

Tunus'ta iktidardaki Nahda Hareketi Partisi'ne yönelik sert eleştirileriyle tanınan muhalif lider Şükrü Belıyd suikastını ''büyük bir provokasyon'' olarak nitelendiren Özhan, ''Muhalefet, bu suikast üzerinde bir kimlik inşa etmeye çalışacak. Bu sancılı geçiş süreci sonrasında seçimlerde milletin istikrara oy vereceğini düşünüyorum'' diye konuştu.

LİBYA'DA DURUM FARKLI

Libya'daki durumun Tunus ve Mısır'dan farklı olduğuna değinen Özhan, şöyle devam etti:

''Libya'da siyasi sıkıntılar olabilir. Ama Libya'daki süreç, kanlı bir mücadele sonrası devrimle sonuçlandığı için eski yönetimden çok sayıda aktör yok. Libya'da görüş ayrılıkları olabilir. Fakat eski Libya'dan yeni Libya'ya taşınmış iktidar odakları yok. Libya'nın ekonomik kaynakları da güçlü. Tunus ve Mısır gibi ekonomik sıkıntı çekmediğini için, olayların Libya'ya sıçrama ihtimali görünmüyor.''

"HÜKÜMETİ İÇİNE SİNDİREMEMİŞLER"

Medya, yargı ve sendikal yapılarda devrik rejimin halen çok güçlü bir nüfuzu olduğunu belirten Özhan, şunları ekledi:

''Fransa'nın da iktidar denkleminde dahli var. Bin Ali rejiminde oluşmuş güçlü bir ekonomik sistem ve sendika hareketi var. Bunların tamamı radikal, fanatik ve seküler eğilimleri olan ekipler. Seçimle iktidara gelen hükümeti ideolojik olarak içine sindirememişler. Sıkıntı buradan kaynaklanıyor. Yaşananlar, aynı zamanda büyük toplumsal hareketler. Tunus ve Mısır'da eski rejimden kalan güçler yerini koruduğu için, süreçte yaşanacak sıkıntılara da şaşırmamak gerekir.''

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2013, 17:45
banner53
YORUM EKLE

banner39