banner39

Tunus'u karıştıracak suikast

Tunus'ta muhalif liderin suikast sonucu öldürülmesi ülkede karışıklığı sebep oldu.

Dünya 21.11.2013, 18:23 06.02.2013, 17:18
Tunus'u karıştıracak suikast

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Tunus'ta muhalefette bulunan Demokrat Yurtseverler Partisi Genel Sekreteri Şükrü Belıyd'in, bu sabah evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

Hastane kaynaklarından edinilen bilgiye göre, sol eğilimli muhalif liderlerden Belıyd, başına ve boynuna isabet eden kurşunlar sonucunda hayatını kaybetti.

Tunus İçişleri Bakanı sözcüsü, silahlı bir adamın Beliyd'e ateş açtığını ardından da kendisini motosiklette bekleyen ikinci bir adamla birlikte bölgeden kaçtığını söyledi. 

AFP'ye konuşan Şükrü Belıyd'in abisi, "Kardeşim katledildi. Çok üzgün bir haldeyim" diye konuştu.

Belıyd, Tunus'un önde gelen seküler liderlerinden biri olarak tanımlanıyor.  

"SUİKAST DEVRİME YAPILDI"

Tunus Başbakanı Hammadi el-Cibali, muhalif politikacıya yapılan suikasti kınadı.

Cibali,  Belıyd'i öldüren kişinin kimliğinin tespit edilemediğini söyledi. Ayrıca saldırganın dört el ateş ettiklerini tespit ettilerini belirtti. 

Belıyd'e yapılan suikastin Tunus Devrim'ine yapılan bir suikast olduğunu söyleyen Cibali, 'onu öldürenler onu susturmak istediler" diye konuştu. 

 

PROTESTOCULAR BAKANLIK ÖNÜNDE

Muhalif liderin öldürülmesi sonrasında yaklaşık 2 bin kişilik protestocu grubun İçişleri Bakanlığı'nın önünde toplandığı belirtildi. 

Hükümet karşıtı sloganlar atan grup, "Hükümet nerde?", "Utan, utan Şükrü öldü", "Hükümet istifa" diye bağırdı. 

Güvenlik güçleri alanı kordon altına aldı. 

Safakes vilayetinin merkezi konumunda bulunan Safakes şehrinde de yaklaşık 3 bin protestocunun toplandığı belirtildi.

SİDİ BU ZEYD

Öte yandan Tunus'taki 2011 devrimine yol açan eylemlerin patlak verdiği Sidi Bu
Zeyd'de polisle göstericiler arasında çatışma çıktı.

Kentte yaklaşık 4 bin kişinin sokaklara dökülerek polisle çatıştığı aktarıldı. Göstericilerin, yollarda lastik yaktıkları ve polise taşlarla saldırdıkları ifade edildi.

Polis göstericilere göz yaşartıcı bomba ile müdahale etti.

Gösteriler sırasında, iktidardaki Nahda Partisi'nin ofisinin de saldırıya maruz kaldığı bildirildi.

BAŞKAN'IN SEYAHATİ İPTAL

Tunus Cumhurbaşkanı Muhammed Munsıf el-Marzuki, Demokrat Yurtseverler Partisi Genel Sekreteri Şükrü Belıyd'e düzenlenen suikast sebebiyle, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 12. Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere Mısır'a gerçekleştireceği ziyareti iptal etti.

Cumhurbaşkanlığı basın ofisi yetkililerinden edinilen bilgiye göre, halihazırda Fransa'da bulunan Marzuki, suikastın ardından ülkede yükselen gerilim nedeniyle programını iptal ederek Tunus'a dönme kararı aldı.

Cumhurbaşkanlığı ofisinden saldırı sonrası yapılan açıklamada, Belıyd'e yönelik saldırı şiddetle kınanmış, Tunuslular ''fitne'' tehlikesine karşı uyarılmıştı.

"SALDIRIDAN DIŞ KUVVETLER SORUMLU"

Analistler, Tunus'ta 1950'lerden bu yana tanık olunan ilk siyasi suikastle ilgili farklı değerlendirmelerde bulunuyor. Bazı uzmanlar, saldırının arkasında devrim sonrası oluşan üçlü koalisyon hükümetinden rahatsız olan iç ve dış güçlerin bulunabileceği değerlendirmesinde bulundu.

HAREKET MARKSİST

İdeolojik yönelimi bakımından Marksist-Leninist temelli bir hareket olarak nitelendirilen Demokrat Yurtseverler Hareketi 1970'lerin ortalarında kuruldu.

Şükrü Belıyd'in hareketle tanışması ise 1980'li yıllarda üniversitede öğrenciyken ''Üniversitedeki Yurtsever Demokratlar'' adlı öğrenci örgütü aracılığıyla oldu. Devrimden sonra hareketi, ''Demokrat Yurtseverler Partisi'' olarak resmileştirdi. Parti, Halk Cephesi adlı sol muhalefet koalisyonunu oluşturan 12 partiden biri.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?