Türk Donanması ilk durağı Tunus'ta

Afrika'nın etrafını dolaşmayı hedefleyen Türk Donanması'na kuvvetler, ilk olarak Tunus'a gitti

Türk Donanması ilk durağı Tunus'ta

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı dört fırkateynden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu (TDGG), ilk durağı başkent Tunus’un Halku’l-Vadi limanına ulaştı.

Limanda TDGG'nin faaliyetlerine yönelik basın toplantısı düzenlendi. Barbaros TDGG Komutanı Tuğamiral Ali Murat Dede, yaptığı selamlama konuşmasında Tunus’un ilk durakları olduğunu söyledi.

Deniz Kurmay Albay Tufan Uslu, Türk Deniz Görev Grubu'nun 2014 yılı aktivasyonu hakkında bilgi verdi.

Türk Deniz Görev Grubu’nun 2010 yılı mayıs ve temmuz ayları arasında kurulduğundan itibaren Akdeniz’de 9, 2011 yılında 8, 2013’te 6 farklı ülkeyi ziyaret ettiğini belirten Uslu, "Bu yıl Türk Deniz Görev Grubu'nu 17 Mart ve 27 Haziran tarihleri arasında aktive etmeyi planladık ve görev grubumuzu büyük Osmanlı Amirali Barbaros Hayreddin Paşa’ya atfen 'Barbaros' olarak adlandırdık" dedi.

Bu yıl ki aktivasyonun parolasını "ufuk ötesi" olarak belirlediklerini ifade eden Uslu, parolaya uygun olarak Afrika kıtasının etrafını dolaşarak geçmeyi ve liman ziyaretlerinde bulunmayı, intikal rotaları üzerinde eğitim ve tatbikatlara iştirak etmeyi planladıklarını belirtti.

Türkler tarafından ilk Afrika çevresi seyrinin 1866 yılında gerçekleştirildiğini ifade eden Soylu, konuşmasına şöyle devam etti: Basra Körfezi’ne intikal etmekte olan Bursa ve İzmir isimli iki Osmanlı Korveti, 1866 temmuzunda İstanbul’dan ayrılmış, ağustos ayında Rio De Janeiro’ya, eylül ayında Cape Town’a uğramış ve nihayet aralık ayında Basra Körfezi’ne ulaşmıştır. O tarihten günümüze Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, Ümit Burnu’nu geçecek ilk Türk deniz birliğidir.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2014, 11:04
banner53
YORUM EKLE

banner39