banner39

'Türkiye, Avrupa'nın tek sağlıklı adamı'

New York Times, Türkiye için, "Avrupa'nın en sağlıklı adamı" yorumu yaptı.

Dünya 23.09.2010, 13:10 23.09.2010, 13:10
'Türkiye, Avrupa'nın tek sağlıklı adamı'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times, bir zamanlar Avrupa'nın hasta adamı olarak nitelendirilen Türkiye için "Avrupa'nın tek sağlıklı adamı" yorumlarına yer verdi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün ABD gezileri dolayısıla ülke gündeminde olan Türkiye, son günler ABD basınında genişçe yer buldu. Birçok gazete Türkiye'den övgüyle söz ediyor. New York Times da bunlardan biri. Gazeteede yer alan bir makalede Türkiye ile ilgili ilginç tespitlere yer verildi.

İşte gazetede yer alan yorumdan bazı ayrıntılar: "Eğer Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, hırslı ülkelere yeni bir imaj çizmek imkan sağlayan bir sahneyse, bu yıl hiçbir ülke bu imkanı Türkiye kadar hevesle değerlendirmedi.

Yoğun konuşma ve toplantı gündemi içinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ülkesinin İran’la olan yakın ilişkilerini savundu, Türkiye’nin Müslüman dünyasının lideri olma niyetini ortaya koydu ve kanlı Gazze filosu baskınından sonra İsrail’le gerilen ilişkileri tamir etmek için çaba gösterdi.

Türkiye’nin güçlenmesi, ABD’yi huzursuz etti. Obama yönetimi yetkililerinin, İran’ın nükleer programını Türk bankaları üzerinden finanse ettiği ve Türkiye’nin İsrail’le yaşadığı gerginliğin ABD’nin Ortadoğu’daki barış girişimlerine engel olabileceği yönünde endişeli olduğu ifade edildi.

PERES'LE GÖRÜŞME TARTIŞMASI

İsrail yetkilileri bu hafta içinde Gül’le İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres arasında bir görüşme yapılması için girişimlerde bulundu. Ancak İsrail tarafından Türkiye’nin Peres’den filo baskınıyla ilgili özür talep ettiği iddiaları Türk tarafının ise Gül’ün vakti olmadığı yönündeki açıklamaları arasında bu girişim başarısızlıkla sonuçlandı. Bu da İsrail’in kabuk tutmasını umduğu bir yarayı yeniden derinleştirdi.

Ankara, “İsrail’le çatışmayı biz başlatmadık” diyerek özür dilemeyi de reddetti. Dahası Türkiye’nin Müslüman bir demokrasi ve büyüyen bir ekonomi olarak konumunun altını çizmek ve İran’ın nükleer programı ile Ortadoğu sorunlarının çözümünde oynayabileceği rolün önemi konusunda da utangaç davranmadı

Gül Salı günü verdi bir röportajda, “Eğer bugün dünyanın önem verdiği meselelere dikkatle bakarsanız, bu sorunların Türkiye’yi daha da avantajlı bir konuma yerleştirdiğini görürsünüz” dedi.

YAPTIRIMLARA UYARIZ ANCAK...

Gül, Brezilya’nın desteğiyle kabul edilen İran’la uranyum takası anlaşmasına açık bir gönderme yaparak Türkiye’nin İran’la bir diplomatik çözüm sağlanması adına önemli katkı yapabilecek tek ülke olduğunun altını çizdi. Cumhurbaşkanı, Ankara’nın BM yaptırımlarına uyacağını ancak Türkiye’nin İran’la kapsamlı ticaretini engelleyecek önlemlere de izin vermeyeceğini belirtti.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Çarşamba günü İstanbul’da yaptığı açıklamalarda İran bankalarıyla yapılan işlemlere getirilen yasağın bir hata olduğunu söyledi. Türk yetkililer ABD ve Avrupa Birliği’nin gündeme getirdiği tek taraflı yaptırımlara uyup uymamanın Türkiye’nin kararı olduğunu ifade etti.

Gül, “Eğer Türkiye’nin İran’la hiç ticaret yapmaması, hiçbir ekonomik ilişkisi olmasın isteniyorsa, bu Türkiye için adaletsiz bir durum olacaktır” diyen Gül bazı Amerikalı ve Avrupalı şirketlerin, yaptırımları atlatmak üzere farklı isimler altında İran’la ticarete devam ettiğini belirtti. Gül, “Bu yüzden yaptırımlar çoğu zaman beklenen sonucu vermiyor” dedi.

TAHRAN YENİ KANALLAR ARAYIŞINDA

Beyaz Saray yetkilileri ve uzmanlar Dubai ve diğer Körfez emirliklerinin yaptırımlara cevap vermek adına İran bankalarıyla olan ilişkileri baskı altna aldığını bunun karşılığında Tahran’ın Katar ve Türkiye gibi yeni kanallar arayışına girdiğini söyledi.

Obama yönetiminin İran eski danışmanı ve Dış İlişkiler Konseyi araştırmacısı Ray Takeyh, “Mali kısıtlamalar ve yaptırımların olduğu bir ortamda Türkler İran’la ticareti günden güne artırıyorlar. Bu da bölgede önemli bir güç olma isteklerinden kaynaklanıyor” dedi.

Geçtiğimiz aylarda ABD Hazine Bakanlığı’ndan yetkililer Türkiye’yi ziyaret ederek yaptırımların uygulamaya konması yönünde taleplerde bulunmuştu. Hazine Bakanlığı’ndan bir yetkili Türkiye’nin tavrından çok Türk bankalarının ve şirketlerinin yaptırımlara nasıl yanıt verdiğinin önemli olduğunu söyledi.

BİR ZAMANLAR HASTA ADAMDI

Gül’ü Türkiye ekonomisinin durumundan daha fazla gururlandıran bir şey yok gibi görünüyor. Cumhurbaşkanı Türk tahvillerinin AB üyesi Portekiz, İtalya ve İspanya’nınkilere göre çok daha güvenli olduğunu söyledi. Dahası Türkiye bankalarını kurtarmak zorunda da kalmadı.

Gül, bu hafta görüştüğü devlet başkanlarından birinin kendisine söylediği sözleri tekrarladı: “Türkiye eskiden Avrupa’nın hasta adamı olarak bilinirdi. Ama bugün Avrupa’daki tek sağlıklı adam Türkiye.”

 

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?