banner39

Türkiye ile ABD 'eğit-donat' konusunda anlaştı

ABD, Suriyeli muhaliflerin eğitimi için Türkiye ile anlaşmaya vardığını açıkladı.

Dünya 17.02.2015, 21:33 18.02.2015, 07:51
Türkiye ile ABD 'eğit-donat' konusunda anlaştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye ile ABD Suriyeli muhaliflerin eğitimi konusunda anlaştı. Açıklama Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç'ten geldi. Bilgiç, konuyla ilgili müzakerelerin sonlandığını ve mutabakat metninin önümüzdeki günlerde imzalanacağını söyledi. Muhaliflerin eğitiminin gelecek ay başlaması öngörülüyor.

Edinilen bilgilere göre, Türkiye'de ilk aşamada yılda 2 bin Suriyeli muhalifin eğitilmesi planlanıyor. Eğitime alınacakları Türkiye ve ABD'nin kuracağı ortak komisyon belirleyecek.

Program çerçevesinde Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'da üç yılda toplam 15 bin muhalifi eğitimden geçirecek.

Türkiye'deki eğitimler, Kırşehir'deki Jandarma Eğitim Komutanlığı'nda verilecek.

Türk subayların yanısıra ABD'li askerler de eğitimde rol alacak. Bu kapsamda 400'e yakın Amerikalı asker Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'da görevlendirilecek.

Türkiye, yabancı asker için tezkere hazırlamayacak.

Suriyeli muhaliflerin silah ve teçhizatlarını ABD ordusu sağlayacak.

Türk yetkililerin verdiği bilgiye göre, mutabakat zaptında eğitilecek güçlerin kime karşı savaşacağı konusu Amerika'nın da onayıyla açık bırakıldı.

Yani metinde "Esad'a ya da IŞİD güçlerine karşı savaşacaklar' şeklinde net bir ifadenin yer alması beklenmiyor..

Geçtiğiniz hafta ABD özel kuvvetlkerinden bir grup subay Ankara'daydı. Detaylar bir kez daha ele alındı. Kırşehirdeki eğitim merkezinde mutabakat sağlandı..

Eğitim 200-300 kişilik gruplar halinde gerçekleşecek, her grup için 3 ay sürecek, Türkiye'de çoğunlukla Suriyeli Türkmenlere eğitim verilecek.

Eğitimlere ABD Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan 30 kişilik bir uzman ekip destek verecek. Türk özel kuvvetleri eğitimin önemli bölümünü sağlayacak. 

Türkiye Irak'ın kuzeyindeki eğitim kamplarına da eğitmen desteği sağlayacak. Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndan 20 kişilik bir ekip Irak'taki eğitim kampında Amerikalılara destek verecek.

Edinilen bilgilere göre mart ayı içerisinde başlaması planlanan eğit-donat faaliyeti ile ana amaç, eğitilen grupların kendi alanlarında hakimiyeti sağlamaları ve bu yönde güvenli bölgelerin fiilen oluşturulması.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?