banner39

Türkiye, Rusya karşıtı güçlerin başına geçti!

Türkiye, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sergilediği silahlı saldırganlık sonrası karşı caydırıcı bir güç olarak NATO bünyesinde kurulan Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti’nin (VJTF) komutasını Polonya’dan devraldı.

Dünya 05.01.2021, 16:13
Türkiye, Rusya karşıtı güçlerin başına geçti!

Almanya’nın 2019 yılında, Polonya’nın ise 2020 yılında öncülük ettiği NATO gücünün komutası, 31 Aralık 2021 tarihine dek Türkiye’ye geçti.

Türkiye, yeni yıl itibarıyla önemli bir görevi üstlenerek, NATO bünyesindeki Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti’nin (Very High Readiness Joint Task Force-VJTF) komutasını 1 Ocak 2021’de Polonya’dan devraldı. NATO’dan yılın ilk günü yapılan açıklamada, “Türk ordusu, 1 Ocak 2021 Cuma günü NATO’nun Çok Yüksek Hazırlıklı Ortak Görev Gücü’nün (VJTF) liderliğini üstlenecek ve binlerce askeri birkaç gün içinde konuşlandırılmaya hazır hale getirecek.” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca 4 bin 200 kişilik Türk gücünün, Türkiye’de son teknoloji ile üretilen silahlı araçlar, tanksavar roketleri ve obüslerle VJTF’ye katıldığı kaydedildi.

Binlerce asker ile destek

Plana göre; Türk Silahlı Kuvvetleri bu bağlamda, toplamda 6 bin 400 kişilik askeri personelden oluşan NATO gücüne, 4 bin 200 piyade ile destek verecek. Geri kalan 2 bin 200 asker ise Arnavutluk, Macaristan, Karadağ, Polonya, Romanya, İtalya, Letonya, Slovakya, İspanya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordularına mensup askerlerden oluşacak.

NATO - Türkiye ilişkisinde son gelişmeler

VJTF gücünün komutasının Türkiye tarafından üstlenilmesi, NATO içinde, Türkiye ile yaşanan sorunlara rağmen askeri iş birliğinin sorunsuz şekilde devam ettiğinin göstergesi olarak değerlendirildi. ABD yakın zaman önce Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi temin ettiği için Türkiye’ye yaptırım uygulama kararı almıştı. Avrupa Birliği (AB) de Doğu Akdeniz’de hakları kapsamındaki doğal gaz arama faaliyetlerinden dolayı Türkiye’ye yönelik cezai tedbirleri faaliyete geçirmişti.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

Yorumlar (2)
süleyman şah 2 yıl önce
abd türkiye'ye oyuncak verdi,oyalıyor...türkiye'nin nato ve ab'ne girme meselesi pamuk ipliğine bağlı hale gelmiştir,bunun sebebi abd ve ab'dir...dananın kuyruğu bu yıl sonu kopacaktır...türkiye de yolunu kendisi belirleyecektir...türkiye'nin hakiki müttefiği coğrafik komşusu rusya'dır...
Furkan 2 yıl önce
Bu sene bende bizim lehimize büyük şeyler olacağını düşünüyorum. Fakat benim için ABD ne ise Rusya da odur. Bence Rusyaya çok güvenmemeliyiz. Devletlerin dostu yada düşmanı hiçbir zaman belli değildir. Putin şuan bizi kaybetmek yada bizimle karşı karşıya gelmek istemiyor. Bunu Karabağda gösterdi. Ama ne yapacağını bilmiyoruz. Ruslarda sütten çıkmış ak kaşık değil. Dikkatli olmalıyız. Bir daha bir ülkenin diğerine karşı bizi alet etmesine izin vermemeliyiz...
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?