Türkmen Cephesi ilk kez seçimlere girdi

Kuzey Irak'ta yapılan seçimlere, Irak Türkmen Cephesi (ITC), ilk defa katıldı

Türkmen Cephesi ilk kez seçimlere girdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) milletvekili seçimlerine ilk defa katılan Irak Türkmen Cephesi (ITC) Erbil Sorumlusu Aydın Maruf, "önemli ve tarihi bir gün" yaşadıklarını söyledi. 

 Maruf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Seçimlerde, şuana kadar herhangi bir ihlal yaşanmadı. Erbilli Türkmenler için hayırlı bir sonuç olmasını diliyoruz. Biz, ITC olarak sandıklardan en az 3 milletvekili çıkarmayı hedefliyoruz" dedi. 

111 sandalyeli Kürt Parlamentosunda, Türkmenlere sadece 5 kota ayrılmasını eleştiren Maruf, "Bize ayrılan kota çok az. Türkmen nüfusu, bölgede Kürtlerden sonra ikinci sırada geliyor. Türkmenlere uygulanan kotanın kaldırılmasını istiyoruz. Kota olacaksa da bize ayrılan sandalye sayısı en az 10-15 arasında olmalıdır" diye konuştu.  

Türkmen Değişim ve Yenilenme listesinden milletvekili adayı olan Muhammed Sadeddin Enver de birçok Türkmenin isminin seçmen listesinde yer almadığını ileri sürerek, "Bu, bizim için büyük bir sıkıntı. Oy oranımızı etkileyecek. Yanlışın düzeltilmesi için tutanaklarımızı tuttuk. Genel olarak bir ihlal yok. Fakat bazı Türkmenlerin isimlerinin seçmen listesinde olmaması bizi üzdü" değerlendirmesinde bulundu. 

Türkmen kökenli Riyaz Demirci ise oy merkezine gittiğinde ismini seçmen listesinde bulamadığını anlatarak, şunları söyledi:

"Maalesef oy kullanamadım. Çünkü ismim, seçmen listesinde yoktu. Birçok arkadaşım, aynı durumla karşı karşıya kaldı. Daha önce seçim için kayıt yaptırmama rağmen şimdi seçmen kaydında ismimi görememek beni şaşırttı. Desteklediğim adaya oy veremedim."

1995'de kurulan Irak Türkmen Cephesi (ITC), bugüne kadar Kürt bölgesi seçimlerinde aday göstermedi. Genel merkezi Kerkük'te bulunan Türkmen Cephesi'nin, Erşad Salih liderliğinde, 2013 milletvekili seçimlerine katılma kararı alması, "tarihi bir adım" olarak değerlendirilmişti.  

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2013, 16:40
banner53
YORUM EKLE

banner39