banner15

Türkmen Komutan: IŞİD rejimin ta kendisidir

Suriye Türkmenleri 1. Fatih Tümeni Komutanı Tuğgeneral Çavuş, "IŞİD rejimin ta kendisidir. Bunların işi kurtarılmış bölgeleri ele geçirmek ve ÖSO ile savaşmak" dedi.

Türkmen Komutan: IŞİD rejimin ta kendisidir

Dünya Bülteni  Haber Merkezi

Suriye'deki 1. Fatih Tümeni Komutanı Tuğgeneral Muntısır Çavuş, Irak İslam Şam Devleti (IŞİD) örgütünün şimdiye kadar hiçbir yerde Esad rejimiyle çatışıp cephe açmadığını söyledi.

Suriye Hava Kuvvetleri'nde 42 yıl görev yapan Çavuş, ülkesindeki iç savaşın başlamasından sonra muhaliflerin saflarına katılarak Çobanbey'de kurulan Fatih tümenin başına geçti. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile rejime karşı mücadele eden Çavuş, şu anda Çobanbey'de kurulu 1. Fatih Tümeni'nin komutanlığını yürütüyor.

Çavuş, IŞİD'in Halep kentine bağlı Mumbuc, Cerablus, Bab ve Azez kasabalarını ele geçirdikten sonra bu kentler arasındaki ulaşım ve koordinasyonu sağlamak amacıyla stratejik konumdaki Türkiye sınırına yakın Çobanbey'i  ele geçirmek için saldırı başlattığını söyledi.

IŞİD'in Türkiye sınırındaki Çobanbey kasabasına saldıracağından önceden haberlerinin olduğunu anlatan Çavuş, şöyle konuştu:

"Bizde bu planın başarıyla ulaşmaması için hazırlıklarımızı yaptık. Türkmenlerden oluşan devrimci gençleri organize ettik. Ayrıca bazı Arap muhalif gruplardan oluşan bir savunma hattı kurduk. Çobanbey'deki bu savunma birliğine 'Kuzey Suriye Devrimci Gençleri' adını verdik. Bu birliğin dışında Tevhid Tugayı ile Fatih tümenleri de Çobanbey'deki savunma hattında görev aldı. Ancak bu savunma birliklerinde yer alan gençlerin büyük çoğunluğu askeri eğitim almamış gençlerden oluşuyordu."  

Çobanbey'i ele geçirmeye gelen IŞİD'e ait bir askeri  konvoyu Ayyeşa köyü yakınlarında seyir halindeyken yok ettiklerini dile getiren Çavuş, bölgeye hakim olmak isteyen örgüt militanlarının uzak bir mesafede araçlarından inerek gece yürüyüşleri yaparak sızdığını söyledi.

İntihar saldırısının ardından 100'ün üzerindeki militanın Çobanbey'i ateş altına aldığını vurgulayan Çavuş, "Saldırıda 4 önemli komutanımız şehit olunca moralimiz bozuldu. Daha sonra birliklerimiz Çobanbey'den çekilmek zorunda kaldı. Çatışmalar sırasında aralarında IŞİD'in Çeçen asıllı komutanlarından Ömer Hattap'ın da bulunduğu 11 militanı rehin almıştık ancak bu intihar eyleminin ardından bu kişiler elimizden kurtuldu " diye konuştu.

Türkmen güçlerin şu anda Çobanbey'in 5 kilometre dışında konuşlandığını anlatan Çavuş, yeni bir yapılanmaya gittiklerini ve en kısa sürede tekrar eski güçlerine ulaşarak kasabanın kontrolünü almaya çalışacaklarını dile getirdi.

"IŞİD EYLEMLERİYLE ESAD REJİMİNE ÇOK BÜYÜK YARDIM YAPTI"

IŞİD'in yaptığı tek işin kurtarılmış bölgeleri muhaliflerin elinden almak olduğunu aktaran Çavuş, şöyle devam etti:

"IŞİD, bölgenin ticaret ve yardım yollarını geçirmeyi hedefliyor. Bunun yanında Türkiye ile Suriye arasındaki sınır kapılarını ele geçirmek ve Özgür Suriye Ordusu'nu (ÖSO) iki ateş arasında bırakmak istiyor. IŞİD, eylemleriyle Esad rejimine çok büyük yardım yaptı. IŞİD rejimin ta kendisidir. Çünkü, IŞİD bugüne kadar hiçbir yerde rejimle çatışmadı ve cephe açmadı. Bunların işi kurtarılmış bölgeleri ele geçirmek ve ÖSO ile savaşmak. IŞİD’in son eylemleriyle anlaşıldı ki Suriye ile Türkiye arasındaki tüm stratejik hedefleri ve yardım yollarını ele geçirmek istiyor. IŞİD, Suriye tarafındaki gümrük kapılarının denetimini de elinde bulundurmayı hedefliyor."

"IŞİD YARDIMLARI ENGELLİYOR"

IŞİD'in Türkiye üzerinde Suriye'ye yapılan insani yardımları engellemeyi hedeflediğini anlatan Çavuş, "Türkiye olayların başından beri Suriye halkına kucağını açtı. Türkiye Suriye halkına her türlü yardımı yaptı ama son dönemlerde IŞİD yardımları zaman zaman da engelliyor" dedi.

Çavuş, IŞİD'in bir şerit halinde Suriye'nin Türkiye sınırındaki tüm toprakları ele geçirdikten sonra Esad rejimine bırakacağını ileri sürdü.

Rejim ve IŞİD'le çatışarak kurtarılmış toprakları onlara vermeyeceklerini belirten Çavuş, " IŞİD bu topraklarda uzun zaman kalıcı değil,IŞİD Suriye ile Türkiye arasındaki sınırı kapayamaz, sınırın üzerinde de duramaz. Halep kentinin önemli bir kısmı Türk ailelerinden oluşuyor. Bizim kanımızda Osmanlı kanı vardır" ifadelerini kullandı.

"IŞİD'İN İRAN İSTİHBARATIYLA BAĞLANTILI OLDUĞUNA İNANIYORUM"

IŞİD’in bölgede izlediği stratejiye değinen Çavuş, sözlerine şöyle tamamladı:

"Bu örgütün son zamanlarda yaptığı eylemleriyle İran istihbaratıyla bağlı olduğuna inanıyorum. IŞİD, Beşşar Esad, Hizbullah ve Iraklı Abul Fadıl Abbas  grubu, bunların hepsi İran'ın askeridir ve ajanıdır. Hiçbir Müslümanın yapmayacağı işleri yapıyorlar. Ben IŞİD’in Çobanbey saldırısının ardından bu bağlantılara yüzde yüz ve adım gibi inandım."

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2014, 18:42
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48