banner39

banner35

Ukrayna 48 saat içinde toplantı istedi

Rusya ile kriz yaşayan Ukrayna, Viyana Belgesi ülkelerine Rusya'nın askeri faaliyetlerini 48 saat içinde görüşmek için çağrıda bulundu.

Dünya 13.02.2022, 23:13
Ukrayna 48 saat içinde toplantı istedi

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya'yı ve Viyana Belgesi'ne taraf ülkeleri 48 saat içinde Ukrayna sınırlarındaki Rus yığınağını görüşmeye çağırdı.

Kuleba, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Rusya'nın sınırlarındaki faaliyetlerine ilişkin açıklama yapması tekliflerinin cevapsız kaldığını aktardı.

Bu nedenle Rusya'ya ve Viyana Belgesi'ne taraf ülkelere 48 saat içinde Ukrayna sınırlarındaki Rus yığınağını görüşmek için çağrı yapan Kuleba, Rusya'nın AGİT bölgesinde güvenliğin bölünmezliği konusunda ciddi olması halinde askeri şeffaflık konusunda yükümlülüğünü yerine getirmek zorunda olduğunu belirtti.

Kuleba, 11 Şubat'ta, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Güven ve Güvenlik Artırıcı Önlemlere İlişkin Viyana Belgesi’ne göre, Rusya’nın Ukrayna sınırlarındaki faaliyetlerine dair detaylı açıklama yapması gerektiğine işaret etmiş, Rusya’nın Ukrayna sınırlarındaki faaliyetlerine ilişkin açıklama yapması için 48 saat mühlet verdiklerini, aksi takdirde, Viyana Belgesi'ne taraf ülkeler nezdinde olağanüstü toplantı talep edeceklerini bildirmişti.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?