banner15

Ukrayna'da Türk inşaat işçisi rehin alındı

Ukrayna'da ayrılıkçıların tek taraflı olarak bağımsızlık ilan ettikleri Donetsk kentinin Makiivka bölgesinde bir AVM inşaatında çalışan Türk vatandaşı silahlı gruplar tarafından rehin alındı

Ukrayna'da Türk inşaat işçisi rehin alındı

Ukrayna’nın Donetsk bölgesi Makiivka şehrinde büyük alışveriş merkezi inşaatında bekçi olarak çalışan Türkiye vatandaşı İsmail Özçelik, Donetsk bölgesinde faaliyet gösteren paramiliter örgütlerden biri tarafından esir alındı. Türk işçinin çalıştığı şirketin son 3-4 aydan beri işçilerine maaş ödememesi nedeniyle rehin alındığı bildiriliyor.

“Selbud” adlı Türk şirketinin (sahibi Mehmet A.) geçen yıl Makiivka’da, ünlü bir markanın büyük alışveriş merkezini inşaatı ihalesini kazanmıştı. Yerel sakinlerin çalıştığı şirket işçilerine son 3-4 ay boyunca maaş vermediği öğrenildi. Görüşmeler ve maaş talepleri bir sonuç getirmedi.

İnşaatta çalışan işçilerin aileleri Donetsk’te faaliyet gösteren yasadışı silahlı gruplardan birinden yardım istedi.

Silahlı grubun mensupları önce şirketin ofisine, ardından ise şantiyeye geldi. Şirket yönetimi bulunamayınca inşaatta bekçi olarak çalışan Türkiye vatandaşı İsmail Özçelik rehin alındı. Silahlı grup depodan bazı inşaat malzemelerine ve bir iş aracına el koydu.

Şirket sahibi Mehmet A. halen Türkiye’de bulunuyor. Tanıkların söylediğine göre, Mehmet A. temas kurmak istemiyor, telefona cevap vermiyor ve yakın zamanda Ukrayna’ya gelmeyi planlamıyor. Türk işadamının, 3-4 ay inşaatta çalışan işçilerine ne zaman maaş ödeyeceği de bilinmiyor.

Bununla birlikte Türkiye vatandaşı İsmail Özçelik, hala esir tutuluyor. İsmail Özçelik’in eski çalışma arkadaşı, ona işkence yapılmadığını, dövülmediğini ve kendisine uyuyabileceği bir yer verildiğini açıkladı.

Sorunun nasıl çözüleceği henüz bilinmiyor, ancak esir alınan bekçi de maaşını talep eden inşaatçilar gibi şirkette çalışan bir işçi.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 11:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48