banner39

Uluslararası Af Örgütü'nden Tigray açıklaması: Tutuklamalar keyfi

Uzun süredir devam eden Tigray sorunu ile ilgili açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü, Tigray'da Etiyopya polisi tarafından mesnetsiz gözaltı ve tutuklamaların yapıldığını belirterek tutuklananlar arasında gazetecilerin de olduğunu bildirdi.

Dünya 16.07.2021, 18:37
Uluslararası Af Örgütü'nden Tigray açıklaması: Tutuklamalar keyfi

Uluslararası Af Örgütü, Etiyopya polisini etnik kimlikleri nedeniyle Tigrayları keyfi şekilde gözaltına almak ve tutuklamakla suçladı.

Örgütten yapılan açıklamada, kuzeyde federal orduyla çatışan isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesinin (TPLF), Tigray eyaletinin başkenti Mekelle'yi ele geçirmesi sonrası başkent Addis Ababa'daki Tigrayların keyfi şekilde gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada, gözaltına alınan yüzlerce kişinin halen nerede olduğunun bilinmediği kaydedilirken, bu kişilere yönelik uluslararası çapta bilinen herhangi bir suçlamaya da rastlanmadığı vurgulandı.

Gazeteci ve medya çalışanlarının da keyfi şekilde gözaltına alınanlar arasında olduğu belirtilen açıklamada, Etiyopya hükümeti, "keyfi tutuklama dalgasına son vermeye" çağrıldı.

Açıklamada, eski tutukluların, karakolların Tigrinya konuşan kişilerle dolu olduğunu ve polisin gözaltılar öncesi kimliklerinden etnik aidiyetleri kontrol ettiğini aktardığı ifade edildi.

Eyaletin başkenti Mekelle dahil büyük kısmının kontrolünü ele geçiren TPLF, hükümetin ateşkes kararına uymayacağını açıklamıştı.

Etiyopya hükümeti, 28 Haziran'da TPLF isyancılarının ele geçirdiğini ileri sürdüğü Tigray bölgesinde, tek taraflı ateşkes ilan ettiğini duyurmuştu.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?